Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie

Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie Strona przedstawia krótką charakterystykę OSP w Spiczynie, interwencje i życie codzienne. Zapraszamy do zwiedzania ! W sierpniu 1921 r. in. w pałacu w Kijanach.

Początek zorganizowanej działalności OSP Spiczyn sięga roku 1909 kiedy to jeden z zacniejszych mieszkańców i pierwszy prezes OSP Zygmunt Gregorowicz ufundował za 100 rubli ręczną sikawkę. Ponadto druhami założycielami byli Jan Miziołek, Bolesław Kłos, Jan Włodarczyk, Jan Szalast, Jan Kłos. Pierwszym większym zdarzeniem z którym przyszło się zmierzyć tutejszym strażakom były pożary wsi Charłęż, Spi

czyn i Zawieprzyce w 1914 r. wywołane potyczką pomiędzy cofającą się armią rosyjską a napierającą armią trójprzymierza.Spaliło się większość gospodarstw, szczególnie tych w gęstej zabudowie. W roku 1918 gmina ufundowała kolejną sikawkę i beczkę do wody. Był to jak na owe czasy bardzo nowoczesny sprzęt gaśniczy. wybuchł pożar w fabryce cykorii w Zawieprzycach, która była usytuowana nieopodal mostu na Wieprzu. Spaliła się przy tym prawie połowa wsi. Ogień przenosił się błyskawicznie w wyniku silnego wiatru. Było również 9 ofiar tragedii m. nauczycielka, która spłonęła żywcem w mieszkaniu . Następnym tragicznym wydarzeniem był pożar który wybuchł 20 marca 1926r. gdzie mieściła się wówczas 2-letnia szkoła rolnicza. Podczas akcji gaśniczej dwóch strażaków ze Spiczyna zginęło, ratując książki z biblioteki zostali przywaleni przewracającym się kominem. Byli to druhowie Bolesław Kłos lat 25, kowal ze Spiczyna oraz Jan Szalast lat 29, żonaty, ojciec trójki dzieci również ze Spiczyna. Relację o tym wydarzeniu zapisano w protokole zebrania Lubelskiego Towarzystwa Rolniczego z dnia 23 marca 1926 r. Następne tragiczne wydarzenia, ale już bez ofiar śmiertelnych to pożar Charlęża w lipcu 1936 r. Spłonęła wówczas prawie cała tzw. Stara Wieś, około 50 budynków. Lata wojny i okupacji to pożar kościoła w Kijanach w 1939r. oraz ratowanie mostów na Wieprzu i Bystrzycy w wyniku wielkiego zatoru lodowego na tych rzekach. Jak wynika z dokumentów jednostka w latach # # # ubiegłego wieku była dość liczna mając ok. 20 członków.Kilku z nich umiało grać na różnych instrumentach muzycznych, często przygrywając na weselach i zabawach. Dbano również o profilaktykę przeciwpożarową. Jak donosi Głos Lubelski z 3 X 1927r. Aleksander hrabia Zamojski właściciel Kozłówki, zorganizował i opłacił kurs na komendantów i ich zastępców. Wśród tych którzy pozytywnie ukończyli kurs byli dwaj spiczyniacy: Miziołek Jan oraz Iwanicki Aleksander z Zawieprzyc. Straż pożarna w Spiczynie jest również inicjatorem cennych inicjatyw społecznych m.in. budowy domu ludowego w latach # # # który po pewnych modernizacjach stoi do dnia dzisiejszego. Jeżeli chodzi o sprzęt bojowy to pierwszym pojazdem była sanitarka fiat, którą wojsko polskie zostawiło wycofując się w 1939r. Niedługo potem owego fiata Niemcy potraktowali jako zdobycz wojenna i go zarekwirowali zostawiając w zamian chewroleta, również sanitarkę, która służyła jeszcze długo po wojnie ,bo aż do roku 1957. Następnymi samochodami były stary 20, później 25 oraz 244. Obecnie dysponują nowoczesnym mercedesem oraz vw transporterem. W 1998 r. społeczeństwo ufundowało sztandar dla jednostki. Od 26 września 1995r. OSP Spiczyn jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
7 czerwca 2009 r. odbyły się uroczyste obchody 100 - lecia naszej jednostki. Powyższy opis pochodzi z książki wydanej na okoliczność 100 - lecia OSP w Spiczynie pt :" Historia i dzień dzisiejszy Ochotniczej Straży Pożarnej w Spiczynie 1909 - 2009" opracowanej przez: Izabella Korzeniowska, Barbara Kopania, Wojciech Krzysiak

29 maja o godzinie 10:46, zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia drogowego w miejscowości Kijany. Po dotarciu na miejsce ...
30/05/2026

29 maja o godzinie 10:46, zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia drogowego w miejscowości Kijany. Po dotarciu na miejsce zastano dwa pojazdy biorące udział w zdarzeniu - ciężarowy i osobowy. Do działań straży należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, pojazdów, udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i kierowanie ruchem. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba. Została odwieziona do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. W działaniach oprócz nas wziął udział zastęp z JRG Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej , zespół ratownictwa medycznego i policja.

26 mają w miejscowości Łukowa w powiecie biłgorajskim, odbyły się uroczystości związane z podsumowaniem akcji gaśniczej ...
26/05/2026

26 mają w miejscowości Łukowa w powiecie biłgorajskim, odbyły się uroczystości związane z podsumowaniem akcji gaśniczej na terenie Puszczy Solskiej.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z komendantem głównym PSP nadbrygadierem Wojciechem Kruczkiem na czele.

Podsumowane zostały działania prowadzone przez PSP, OSP, leśników, wojsko, policję i wiele innych osób i instytucji zaangażowanych w tą trudną i wymagającą akcję.

Z rąk komendanta głównego PSP oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, przedstawiciele naszej jednostki odebrali ryngraf okolicznosciowy jako wyrazy uznania dla druhów biorących udział w akcji gaśniczej za ich zaangażowanie i poświęcenie w czasie prowadzonych działań.

Dla naszych druhów dzisiejsze podziękowanie jak i sam udział w akcji to ogromne wyróżnienie. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla wszystkich służb z którymi mieliśmy okazję współpracować.

25 maja o godzinie 11:33, zostaliśmy zadysponowani do pożaru peleciarni w miejscowości Charlęż. Dzięki odpowiedniej reak...
25/05/2026

25 maja o godzinie 11:33, zostaliśmy zadysponowani do pożaru peleciarni w miejscowości Charlęż. Dzięki odpowiedniej reakcji osób znajdujących się na miejscu zdarzenia, udało się stłumić ogień i nie dopuścić do jego rozprzestrzenia. Działania straży polegały na zlokalizowaniu zarzewi ognia w trocinach przy pomocy kamery termowizyjnej i przelaniu ich wodą. Pomieszczenia zostały oddymione przy pomocy wentylatora. W działaniach razem z nami wziął udział zastęp z JRG Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej razem z zastępcą dowódcy JRG oraz zastępy z jednostek OSP Charlęż i OSP KSRG Jawidz .

Dziś chcemy na chwilę wrócić do naszych działań w Puszczy Solskiej. W dniach 7-8 maja zastęp z naszej jednostki w ramach...
12/05/2026

Dziś chcemy na chwilę wrócić do naszych działań w Puszczy Solskiej. W dniach 7-8 maja zastęp z naszej jednostki w ramach Plutonu Ratowniczego "Łęczna" pomagał w gaszeniu rozległego pożaru lasu w powiecie biłgorajskim.

Czym jest Pluton Łęczna? W jego skład wchodzą siły i środki z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Łęcznej, OSP KSRG Cyców , OSP KSRG Łęczna , KSRG Ochotnicza Straż Pożarna Puchaczów oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie . Podobne plutony są utworzone w każdym powiecie naszego województwa. Są one dysponowane do działań kiedy lokalne zasoby sił i środków są niewystarczające. Akcja w Puszczy Solskiej wymagała dużej rotacji ratowników. Wzięły w niej udział ogromne siły i środki z województwa lubelskiego i całej Polski, a działania wprawdzie już na mniejszą skalę ale na dzień dzisiejszy nadal trwają.

Dyspozycję do wyjazdu otrzymaliśmy 6 maja około godziny 23:00. Pięć minut po przekazaniu jej do naszego Naczelnika mieliśmy już gotowy do wyjazdu zastęp w sile sześciu ratowników. O godzinie 4:00 wyruszyli ze strażnicy zastępem GCBA Mercedes w stronę Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej gdzie uformowano pełny pluton z wymienionych powyżej jednostek. Następnie kolumna pojazdów wyruszyła w stronę powiatu biłgorajskiego. Kiedy dotarli na miejsce pożaru, otrzymali dyspozycje do działań ze sztabu. Na froncie pożaru strażacy prowadzili ścisłą współpracę zarówno wewnątrz plutonu jak z innymi obecnymi na miejscu strażakami. 8 maja około godziny 9:00 działania naszego plutonu zakończyły się, a strażacy wyruszyli w drogę powrotną. Około godziny 12:00 nasz Mercedes zaparkował na placu przed strażnicą, gdzie czekali już druhowie, którzy zajęli się myciem i konserwacją sprzętu, praniem ubrań specjalnych i ogólnym przywróceniem gotowości bojowej naszego GCBA.

Była to jedna z największych i najbardziej wymagających akcji w jakiej brali udział nasi strażacy. Jesteśmy dumni, że mamy swój wkład w ratowanie tak cennego obszaru przyrodniczego. Chcielibyśmy także podziękować wszystkim strażakom z którymi współpracowaliśmy za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm w czasie tej akcji. Razem stanowimy zgraną drużynę 💪

Po ponad 30 godzinach od wyjazdu, nasz zastęp szczęśliwie powrócił z działań w Puszczy Solskiej. Druhowie którzy nie ucz...
08/05/2026

Po ponad 30 godzinach od wyjazdu, nasz zastęp szczęśliwie powrócił z działań w Puszczy Solskiej. Druhowie którzy nie uczestniczyli w akcji zajęli się przywracaniem gotowości bojowej 💪💪💪

5 maja o godzinie 18:12, zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Stoczek gdzie doszło do przewrócenia ciągnika rolnicze...
07/05/2026

5 maja o godzinie 18:12, zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Stoczek gdzie doszło do przewrócenia ciągnika rolniczego na polu. W chwili dojazdu służb kierujący znajdował się poza podjazdem. Jak ustalono opuścił go z pomocą świadków zdarzenia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy kierującemu ciągnikiem, zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, oraz zabezpieczeniu przewróconej maszyny. Kierujący ciągnikiem trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego, który zadecydował o przewiezieniu go na badania do szpitala.
W działaniach oprócz nas wzięły udział dwa zastępy z JRG Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej , zastęp z jednostki Osp Januszówka , Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Ratownik 7, zespół ratownictwa medycznego i policja.

07/05/2026
Dziś o godzinie 4:20, nasz zastęp GCBA Mercedes wyruszył do Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej aby w...
07/05/2026

Dziś o godzinie 4:20, nasz zastęp GCBA Mercedes wyruszył do Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej aby wyruszyć w dalszą drogę do pomocy przy gaszeniu pożaru lasu w Puszczy Solskiej w ramach Plutonu Ratowniczego OSP "Łęczna".

W skład plutonu "Łęczna" wchodzą jednostki:
OSP KSRG Cyców
OSP KSRG Łęczna
KSRG Ochotnicza Straż Pożarna Puchaczów
OSP SPICZYN
JRG ŁĘCZNA

Pluton ratowniczy dysponowany jest do działań gdy lokalne zasoby sił i środków są niewystarczające.

Dziś 4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka. Bycie strażakiem to zarazem zaszczyt i obowiązek. Jest to służba dla innych...
04/05/2026

Dziś 4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Bycie strażakiem to zarazem zaszczyt i obowiązek. Jest to służba dla innych, ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i praca nad sobą.

Z okazji Dnia Strażaka życzymy wszystkim druhom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej satysfakcji z pełnionej służby, bezpiecznych powrotów z akcji, zdrowia oraz pomyślności w życiu osobistym.

Niech święty Florian otacza nas swoją opieką 🙏

Adres

Spiczyn
21-077

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie:

Udostępnij