Prawo i Sprawiedliwość - Powiat Oświęcimski

Prawo i Sprawiedliwość - Powiat Oświęcimski Profil Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Oświęcimskiej. Zapraszamy do współpracy �

Zapraszamy do zapoznania się w felietonem Waldemar Łoziński, radnego powiatu oświęcimskiego na temat sytuacji w Porębie ...
09/06/2026

Zapraszamy do zapoznania się w felietonem Waldemar Łoziński, radnego powiatu oświęcimskiego na temat sytuacji w Porębie Wielkiej w Gminie Oświęcim.

Na chłopski rozum. Okiem radnego
Niektórzy są „za” a nawet „przeciw”. Lata starań, pieniądze wydane, ale przejścia w Porębie Wielkiej nie będzie

Mieszkańcy Poręby Wielkiej długo czekali na remont części ul. Wadowickiej, odbywały się spotkania w tym temacie, dyskutowano między innymi nad poprawą bezpieczeństwa oraz lokalizacją przejść dla pieszych. I co z tego wyszło?

Rozmowy dotyczyły poprawy bezpieczeństwa w dwóch miejscach: w rejonie skrzyżowania z ul. Wykręt (etap I) oraz w rejonie Przedszkola Samorządowego w Porębie Wielkiej (etap II). Jak wynika z notatki służbowej z dnia 23.11.2021 r., projektant zaproponował w okolicach skrzyżowania z ul. Wykręt, przejście dla pieszych, w rejonie przystanku autobusowego zmniejszenie łuków, co poprawi widoczność, a co za tym idzie zwiększy bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu. Kolejnym poruszanym tematem było przejście dla pieszych w rejonie przedszkola samorządowego. Na wcześniejszym spotkaniu z Wójtem Gminy Oświęcim Panem Mirosławem Smolarkiem ustalono, że w pobliżu przedszkola będzie zaprojektowane przejście sugerowane wraz z ograniczeniem prędkości oraz stosownym oznakowaniem i odpowiednim doświetleniem tego miejsca. Przedstawiciele gminy zaproponowali, aby i w tym miejscu przeanalizować zmniejszenie łuków, co pozwoli na umiejscowienie tam w pełni oznakowanego przejścia dla pieszych. Sprawa lokalizacji przejścia oraz wyboru konkretnego wariantu przedstawionego przez projektanta, była przedmiotem obrad Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także spotkań przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Gminy Oświęcim oraz Sołectwa Poręba Wielka. Nadmienić należy, że projekt ma pozytywną opinię audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Bezpieczeństwo mieszkańców gminy, ale również gości czy przejeżdżających osób powinno być poza jakimkolwiek sporem i tak też można wywnioskować ze sporządzonej notatki. Jedynie właściciele gruntów nie chcieli zaakceptować tego, że fragment drogi będzie przebiegał po ich części działek.

Jak mnie poinformowała była Przewodnicząca Rady Gminy Pani Bernardyna Bryzek „po wieloletnich staraniach mieszkańców, wnioskach na zebraniach wiejskich, moich wnioskach i interpelacjach, wizjach lokalnych w terenie, spotkaniach w Starostwie Powiatowym, oraz po opinii Powiatowej Rady Bezpieczeństwa, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu przystąpiło do opracowania projektu. Dokumentacja projektowa została sporządzona i zaakceptowana przez wydziały inwestycji obu samorządów, czego wyrazem było dokonanie zapłaty na rzecz projektanta”.

Tymczasem, jak można wyczytać z protokołu ze spotkania z dnia 17 czerwca 2024 r., na którym byli Mirosław Smolarek – Wójt Gminy Oświęcim, Piotr Kraj – przedstawiciel urzędu gminy, Aleksander Stachura – Radny Gminy Oświęcim oraz Maria Brombosz – Sołtys Poręby Wielkiej, decyzje w sprawie przejścia dla pieszych całkowicie uległy zmianie.

Pozwolę sobie na cytat z tego protokołu: „Aleksander Stachura oraz Maria Brombosz reprezentując Sołectwo Poręba Wielka, po wielu rozmowach z mieszkańcami jasno wskazują, iż rozwiązania projektowe nie są do zaakceptowania i w związku z tym wnioskują o zaprzestanie kontynuacji prac projektowych w tym zakresie. Powyższa decyzja jest uwarunkowana faktem braku akceptacji rozwiązań projektowych przez zainteresowanych mieszkańców”.

Zaprotokołowano również, że mimo uzgodnionego terminu nie było na spotkaniu Pana Tomasza Mydlarza Radnego Gminy Oświęcim z tego sołectwa. Jak wynika z dokumentów Pani Maria Brombosz była na obu tych spotkaniach i najpierw była „za” a potem „przeciw”. Byli już tacy w naszej historii, którzy mówili, że są za a nawet przeciw, ale to już zostawmy samej Pani Sołtys. Z całą pewnością cała sprawa jest najdelikatniej mówiąc dziwna. Z jednej strony mamy całą masę dokumentów, jak informuje Pani Bernardyna Bryzek i inwestycja jest praktycznie gotowa do realizacji, z drugie słowa - Pana Aleksandra Stachury i Pani Marii Brombosz, jakoby są po rozmowach z mieszkańcami. I to przeważyło?

Kluczowe jest to, co potem robi Wójt. No właśnie, a co robi? On nie organizuje konsultacji społecznych, nie próbuje zasięgnąć szerszej opinii mieszkańców Poręby Wielkiej. Pan Wójt Mirosław Smolarek rezygnuje z kontynuacji prac projektowych we wskazanym zakresie. Najpierw była mowa o tym, że to kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców, dla bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci, a teraz już nie ma tematu, jest super, rezygnujemy?

Panie Wójcie, Panie Radny i Pani Sołtys, to co z tym bezpieczeństwem? Kto bierze na siebie odpowiedzialność jak, nie daj Boże, coś się wydarzy? A co z pieniędzmi, które już zostały wydane? Gmina ma już wszystko, można szastać publicznym groszem?

Waldemar Łoziński, radny powiatu oświęcimskiego

🔥 Ależ energia! ❤️ Dziękujemy! Brawo Przemysław Czarnek i Mateusz Morawiecki 👏👉 Udostępnij!   👉 Obserwuj! P*S Małopolski...
08/06/2026

🔥 Ależ energia! ❤️ Dziękujemy!

Brawo Przemysław Czarnek i Mateusz Morawiecki 👏

👉 Udostępnij!
👉 Obserwuj! P*S Małopolskie

08/06/2026
08/06/2026

Jesteśmy w 🇵🇱💪

08/06/2026
Błogosławieni Salezjanie - módlcie się za nami 🙏
07/06/2026

Błogosławieni Salezjanie - módlcie się za nami 🙏

06/06/2026
05/06/2026

2500 złotych mandatu za... pizzę z krewetkami? To nie żart, to rzec...

Lewacka ideologia wprowadzana na siłę do przestrzeni Oświęcimia. Polecamy tekst radnego Jakuba Przewoźnika. Prawo i Spra...
05/06/2026

Lewacka ideologia wprowadzana na siłę do przestrzeni Oświęcimia. Polecamy tekst radnego Jakuba Przewoźnika.

Prawo i Sprawiedliwość Prawo i Sprawiedliwość Okręg 12 Chrzanów P*S Małopolskie

Okiem radnego
Oświęcim - tu się pisze na chodnikach… gorzej z działaniem

Na osiedlu Chemików w pobliżu tzw. wieżowców oraz znanego i lubianego niemieckiego sklepu spożywczego na chodnikach pojawiły się dość intrygujące napisy. Zresztą nie pierwszy raz w naszym mieście. Chyba mamy taki oświęcimski zwyczaj…
Pozwólcie, że zacytuję „słowa mają znaczenie”, a następnie „inżynierka”, „nurkini”, „profesora”, „kierowczyni” i np. „naukowczyni”. Wiem, Ci nowocześni i uśmiechnięci powiedzą, że są to tzw. feminitywy. Tak wiem o tym. Ale czym my się w Oświęcimiu zajmujemy? Przecież słowa „nurkini”, „kierowczyni” i „naukowczyni” podkreśla na czerwono nawet popularny edytor teksów MS Word. Nie wiem kto jest autorem tego pomysłu, ale może to nawet lepiej. Nie będę prowadził śledztwa.

Zajmujemy się w Oświęcimiu sprawami ideologicznymi i próbujemy wprowadzać do przestrzeni publicznej na siłę nowomowę, a tymczasem… np. w mieście ubywa nam mieszkańców, młodzi wyjeżdżają za lepszą pracą, a bezrobocie w powiecie rośnie (w lutym 2024 zarejestrowanych było 2554 bezrobotnych, a w lutym 2026 zarejestrowanych było już 2928 osób). Trend, nawet w lokalnej gospodarce miasta i powiatu, jest jednoznaczny, a my promujemy na ulicach miasta… feminitywy. Bo kiedy jedni, najprawdopodobniej za pozwoleniem władz miasta, zajmują się odmianą słów, inni muszą odmieniać swoje życie przez przypadki: wyjazd, emigracja, brak pracy, brak perspektyw.

Takimi skromnymi działaniami niestety w Oświęcimiu sytuacji nie poprawimy. Tak jak pisaliśmy już wielokrotnie. Mówiliśmy o tym. Potrzebujemy całkowitej zmiany myślenia o mieście i powiecie. Chyba, że chcemy, aby Oświęcim był tylko 30-tysięczną sypialnią dla większych, ościennych miast.

Ja z koncepcją Oświęcimia miasta skansenu-sypialni się nie zgadzam. Dlatego przypomnę tylko kilka naszych inicjatyw związanych z gospodarką. Miejska stacja paliw - nie. Program „wracaj do Oświęcimia” - nie. Strategia marketingowa „Oświęcim dla Biznesu” - nie. Wykorzystanie potencjału drogi ekspresowej S1 - nie bardzo. Rewitalizacja linii kolejowej Oświęcim-Tychy - nie bardzo. Promocja miejskich lokali użytkowych - nie bardzo. Obniżenie podatków i opłat lokalnych - nie. Postawienie bankomatu na targowisku miejskim - nie. Zabieganie przez władze miasta i powiatu o budowę reaktora SMR - nie. Mieszkania komunalne - nie. To tylko przykłady. Sami zobaczcie i oceńcie. A przecież od wielu lat rządzą miastem i powiatem tak nowocześni i uśmiechnięci panowie. Miasto niestety powoli się zwija. Gospodarka ewidentnie nie jest priorytetem obecnych władz miasta i powiatu.

Tymczasem od czasu do czasu lubimy sobie w Oświęcimiu coś na chodnikach popisać. Tylko po co? Przybyło nam od tego lokalnie miejsc pracy? Jakieś „naukowczynie” i „profesory” odkryły coś nowego co odmieniło nasze życie w Oświęcimiu? Moi Drodzy, zmieńmy wreszcie sposób myślenia o zarządzaniu miastem, bo zostaniemy bez „kominiarek”, „chirurżek” i „rektorek”. Dziś jedynie pilnie potrzebne są nam „lekarki” do przychodni ZLA.
Można by więc powiedzieć, że zamiast malować na chodnikach kolejne „-czynie” i „-arki”, lepiej byłoby w końcu „domalować” kilka konkretnych miejsc pracy i realnych szans rozwoju dla mieszkańców Oświęcimia i okolic.

A jeśli już koniecznie ktoś chce coś dopisywać w przestrzeni publicznej, to proponuję krótkie hasło: „tu powstaje praca” i najlepiej, żeby tym razem nie była to tylko forma językowa, ale rzeczywistość. Bo inaczej obudzimy się w mieście, w którym zostaną już tylko „autorzy napisów”… i nikt, kto miałby je czytać. I pamiętajmy, że jeśli chcemy naprawdę nowoczesnego miasta i powiatu, to zacznijmy od gospodarki, a nie od gramatyki.

Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim

Adres

Oświęcim
Oswiecim
32-600

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Prawo i Sprawiedliwość - Powiat Oświęcimski umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij