10/05/2026
„Pierwsza pomoc zamiast mandatu” – wspólna akcja edukacyjna Policji i Programu Pierwszy Ratownik
W dniu 10 maja na terenie całego województwa świętokrzyskiego w tym w Powiat Ostrowiecki została przeprowadzona akcja edukacyjna pn. „Pierwsza pomoc zamiast mandatu”.
Inicjatywa realizowana jest we współpracy Programu Pierwszy Ratownik Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Z OSP RP oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i objęła wszystkie powiaty regionu.
W ramach działań, patrole ruchu drogowego – w przypadkach, w których możliwe jest zastosowanie pouczenia – kierowali kierowców do zespołów ratowników, gdzie zamiast sankcji będą mogli wziąć udział w krótkim szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.
W naszym powiecie na miejscu obecny był koordynator powiatowy Programu Pierwszy Ratownik Jakub Mazurek, który przeprowadził instruktaż obejmujący podstawowe czynności ratujące życie, w szczególności w kontekście zdarzeń drogowych.
Celem akcji jest:
- zwiększenie świadomości i umiejętności kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
- budowanie odpowiedzialnych postaw w ruchu drogowym,
- promowanie działań profilaktycznych i edukacyjnych jako uzupełnienia standardowych działań kontrolnych.
Program Pierwszy Ratownik to ogólnopolska inicjatywa rozwijająca system ratownictwa obywatelskiego poprzez szkolenie wolontariuszy oraz wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, w tym aplikacji mobilnej, do szybkiego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia.
Województwo świętokrzyskie jest jednym z najbardziej aktywnych regionów w zakresie rozwoju Programu Pierwszy Ratownik. W ubiegłym roku działania koordynatorów programu zostały wsparte przez Wojewodę Świętokrzyskiego Józefa Bryka, który przekazał środki na zakup specjalistycznego sprzętu szkoleniowego i ratowniczego dla jednostek OSP realizujących zadania programu w poszczególnych powiatach regionu. Dzięki temu koordynatorzy dysponują obecnie wyposażeniem umożliwiającym prowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla mieszkańców oraz strażaków OSP.
Organizatorami przedsięwzięcia są Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach oraz koordynatorzy programu Pierwszy Ratownik. Akcja realizowana jest przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim
Fot: Jakub Mazurek, WRD KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim