Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie RDLP w Olsztynie sprawuje nadzór nad 32 nadleśnictwami leżącymi na Warmii, Mazurach oraz Mazowszu Północnym.

🚨 36 minut i sprawca ustalony! 🚨Tyle czasu potrzebowała Straż Leśna z Nadleśnictwa Zaporowo, aby od momentu otrzymania z...
29/05/2026

🚨 36 minut i sprawca ustalony! 🚨

Tyle czasu potrzebowała Straż Leśna z Nadleśnictwa Zaporowo, aby od momentu otrzymania zgłoszenia namierzyć osobę, która wyrzuciła do lasu odpady poremontowe.

27 maja leśniczy poinformował strażników leśnych o śmieciach porzuconych na terenie lasu. Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce i już po 36 minutach od zgłoszenia ustalili sprawcę wykroczenia. Okazał się nim mieszkaniec Braniewa, który chcąc uniknąć kosztów legalnej utylizacji odpadów, postanowił pozbyć się ich w lesie.

Sprawca został ukarany mandatem, a odpady usunięto.

To kolejny przykład pokazujący, że las nie jest anonimowy, a osoby zaśmiecające środowisko muszą liczyć się z konsekwencjami.

🌲 Tymczasem skala problemu nadal jest ogromna. Tylko w ubiegłym roku na terenie RDLP w Olsztynie zebrano blisko 7 tysięcy metrów sześciennych śmieci, a koszt ich usunięcia wyniósł około 2,5 mln zł. W ciągu ostatnich 15 lat nadleśnictwa naszego regionu wydały na sprzątanie lasów prawie 25 mln zł.

❗ Pamiętajmy – odpady należy oddawać do punktów selektywnej zbiórki lub innych miejsc przeznaczonych do ich zagospodarowania. Porzucanie ich w lesie jest nie tylko szkodliwe dla przyrody, ale również karalne.

🌲♻️🚔

20/05/2026

Szkółka kontenerowa Nadleśnictwa Wichrowo, odłożona w samym Sercu Warmii, jest bardzo ważnym ogniwem w procesie przebudowy Polskich lasów w kierunku bardziej liściastych i mieszanych! :)

Ma to niebagatelne znacznie w obliczu zmian klimatu i jest wyrazem odpowiedzialności polskich leśników za nasze środowisko :)

💚 Są ludzie, którzy poświęcają przyrodzie nie tylko swoją pracę, ale całe życie. Do takich osób bez wątpienia należał Pa...
11/05/2026

💚 Są ludzie, którzy poświęcają przyrodzie nie tylko swoją pracę, ale całe życie. Do takich osób bez wątpienia należał Pan Krzysztof Majcher – wybitny przyrodnik i herpetolog, od blisko pół wieku związany z ochroną płazów i gadów Warmii i Mazur, a szczególnie żółwia błotnego 🐢
Dziś na terenie rezerwatu przyrody Bagno Nadrowskie, w Nadleśnictwie Olsztynek, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Jego pamięci. To właśnie tutaj, przez niemal 40 lat, każdego roku rozbijał swój obóz, by monitorować i chronić lęgi żółwia błotnego – gatunku, któremu oddał serce.

‼ Trzy młode łosie trafiły pod specjalistyczną opiekę do ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt prowadzonego przez l...
08/05/2026

‼ Trzy młode łosie trafiły pod specjalistyczną opiekę do ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt prowadzonego przez leśników

👉 Kilka dni temu na terenie Nadleśnictwo Wielbark doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego zginęła klępa (samica łosia). Miejscowi leśnicy zostali powiadomieni, że w pobliżu miejsca zdarzenia leżą trzy młode łosie – najwyraźniej jej młode. Zwierzęta były wyraźnie osłabione i wychłodzone.

👉 Po ocenie sytuacji podjęto decyzję o odłowie i przewiezieniu łosi do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku, prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. To tam zwierzęta otrzymają specjalistyczną pomoc oraz opiekę weterynaryjną. Obecnie odzyskują siły, ich stan jest monitorowany, a po odzyskaniu pełnej sprawności będą mogły wrócić do środowiska naturalnego.

👉Dzikie zwierzęta wymagające pomocy trafiają do wyspecjalizowanych ośrodków rehabilitacji, gdzie mają zapewnione odpowiednie warunki i opiekę. Służba terenowa Lasów Państwowych nie prowadzi samodzielnego przetrzymywania ani leczenia takich zwierząt.

‼Przypominamy również, że nie każde młode zwierzę znalezione w lesie wymaga interwencji człowieka. W przeważającej liczbie przypadków samotny młody łos leżący w zaroślach, jeleń, czy sarna, czeka cierpliwie na samicę, która żeruje w pobliżu, a pozostawianie młodego w trawie do czasu jej powrotu, jest naturalnym zachowaniem tych gatunków.

‼ Zanim podejmiecie jakiekolwiek działanie zawsze skontaktujcie się najlepiej z pracownikami takich ośrodków zamiast podejmować działania na własną rękę.

📌O tym kiedy interweniować wobec dzikich zwierząt i listę kontaktów do naszych ośrodków znajdziecie na naszej stronie:
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/znalazles-zwierze-w-lesie-najczesciej-nie-potrzebuje-pomocy

📷 Filip Falarz, Nadleśnictwo Wielbark

Trzy młode łosie dostały od leśników drugą szansę 🫎💚Kilka dni temu w okolicach Nadleśnictwa Wielbark doszło do tragiczne...
08/05/2026

Trzy młode łosie dostały od leśników drugą szansę 🫎💚

Kilka dni temu w okolicach Nadleśnictwa Wielbark doszło do tragicznego wypadku komunikacyjnego, w którym zginęła klępa. Wkrótce potem leśnicy z Wielbarka otrzymali informację, że w pobliżu miejsca zdarzenia przebywają trzy młode łosie.

Na miejscu okazało się, że zwierzęta są bardzo wyczerpane głodem i wychłodzeniem. Prawdopodobnie przez kilka dni pozostawały w okolicy, gdzie zginęła ich matka. Były tak osłabione, że podczas odłowu praktycznie nie stawiały oporu.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wielbark bezpiecznie przewieźli młode do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku, prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Tam otrzymały specjalistyczną opiekę. Jedno z młodych jest wyraźnie osłabione, dwa pozostałe są bardziej żywotne. Teraz wszystkie będą dochodziły do sił, a jeśli wszystko pójdzie dobrze – jesienią wrócą do natury 🌲

Każdego roku do ośrodka w Napromku trafiają młode dzikie zwierzęta potrzebujące pomocy. Niestety część z nich to ofiary tzw. „leśnych kidnapperów”. Przypominamy – jeśli spotkacie w lesie młode zwierzę, nie zabierajcie go ze sobą. Bardzo często jego matka jest w pobliżu i celowo oddaliła się, aby nie przyciągać drapieżników swoim zapachem.

Jeśli macie wątpliwości – skontaktujcie się z leśnikami lub odpowiednimi służbami. To najlepsza pomoc, jaką można wtedy zaoferować dzikim zwierzętom.

foto: Filip Falarz, Nadleśnictwo Wielbark

07/05/2026

Początek maja przyniósł niestety wzrost liczby pożarów lasów. Od początku 2026 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie doszło do 20 pożarów lasu, z czego aż 7 wydarzyło się między 1 a 3 maja.

Choć obecnie w większości regionu obowiązuje małe lub średnie zagrożenie pożarowe, sytuacja może bardzo szybko się zmienić. Wystarczy chwila nieuwagi, niedopałek papierosa czy pozostawione ognisko, by doszło do tragedii.

Apelujemy o ostrożność podczas wypoczynku na terenach leśnych. Las to wspólne dobro – dbajmy o jego bezpieczeństwo. 🌲🔥

Regionalne Obchody Święta Lasu za nami! 🌲🌿24 kwietnia w Nadleśnictwo Olsztyn spotkali się leśnicy z całego regionu, prze...
27/04/2026

Regionalne Obchody Święta Lasu za nami! 🌲🌿

24 kwietnia w Nadleśnictwo Olsztyn spotkali się leśnicy z całego regionu, przedstawiciele instytucji współpracujących z Lasami Państwowymi oraz zaproszeni goście, by wspólnie świętować, podsumować codzienną służbę na rzecz lasów i spojrzeć w przyszłość. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem „Sadzimy razem z naturą”.

Podczas uroczystości wręczono Kordelasy Leśnika Polskiego – jedno z najwyższych wyróżnień w Lasach Państwowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym! 👏

Szczególne słowa uznania i podziękowania Dyrektor RDLP w Olsztynie skierował także do Mirosław Myhan z Nadleśnictwo Kudypy za wieloletnią, oddaną służbę dla polskich lasów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na to, co najważniejsze – wspólne sadzenie lasu! 🌱
Leśnicy i goście posadzili 900 sadzonek lipy.

A wcześniej ponad 500 dzieci z Olsztyn i okolic posadziło ponad 2000 sadzonek dębu 💚

To był dzień pełen dumy, wdzięczności i wspólnej troski o przyszłość naszych lasów. Dziękujemy, że byliście z nami!

foto: Maciej Chromy, https://www.facebook.com/StowarzyszenieLesnikowFotografikow

🌸 Wiosenny powrót królowej borów – sasanki otwartej! 🌸Na terenie Nadleśnictwa Myszyniec, w borach sosnowych, zakwitła sa...
09/04/2026

🌸 Wiosenny powrót królowej borów – sasanki otwartej! 🌸
Na terenie Nadleśnictwa Myszyniec, w borach sosnowych, zakwitła sasanka otwarta (Pulsatilla patens). 🌿
W tym roku jej kwitnienie rozpoczęło się już w ostatnim tygodniu marca – a widok purpurowych kwiatów naprawdę robi wrażenie!

To gatunek zagrożony wyginięciem, ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin – dlatego każda taka obserwacja szczególnie cieszy. I to podwójnie, bo w tym roku:
👉 kępy są wyjątkowo okazałe
👉 pojawiło się wiele nowych, kwitnących osobników

To nie przypadek – to efekt wieloletnich działań ochronnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Myszyniec. 🌲
Sasanka pojawia się m.in. w miejscach, gdzie celowo odsłaniano glebę, tworząc idealne warunki do kiełkowania jej nasion.

Ostatnie takie działania realizowano w 2023 roku w ramach projektu:
„Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych…” współfinansowanego z Funduszy Europejskich (POIiŚ 2014–2020).

I to nie koniec!
W tym roku leśnicy ponownie podejmą działania ochronne, obejmujące m.in.:
✔️ płatowe odsłanianie gleby
✔️ usuwanie roślinności konkurencyjnej
✔️ eliminację martwego drewna ze stanowisk

Prace będą prowadzone na blisko 30 stanowiskach sasanki w obszarze Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe (PLH140049), w ramach projektu:
„Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk…” (FEnIKS 2021–2027).

🌱 Efekty? Bardzo konkretne:
stanowiska nie tylko się utrzymują, ale liczebność tej wyjątkowej rośliny systematycznie rośnie.

💚 To pokazuje, że czynna ochrona przyrody naprawdę działa.

Jeśli wybierzecie się do lasu – podziwiajcie, ale pamiętajcie:
👉 nie zrywamy
👉 nie depczemy
👉 zostawiamy naturę w spokoju

Bo takie skarby zasługują na szczególną troskę.

🌲

Adres

Kościuszki 46/48
Olsztyn
10-959

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 15:00
Wtorek 07:00 - 15:00
Środa 07:00 - 15:00
Czwartek 07:00 - 15:00
Piątek 07:00 - 15:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie:

Udostępnij