04/04/2024
𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗥𝗲𝘀𝗽𝗼𝗻𝗱𝗲𝗸 - 𝗷𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺 𝗞𝗮𝗻𝗱𝘆𝗱𝗮𝘁𝗲𝗺 𝗻𝗮 𝗕𝘂𝗿𝗺𝗶𝘀𝘁𝗿𝘇𝗮
Program dla Miasteczka Śląskiego zbudowałem na prostym fundamencie, z którym sądzę, iż każdy się zgodzi: 𝘄 𝗡𝗮𝘀𝘇𝘆𝗺 𝗺𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶𝗲 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝗰𝘆 𝗺𝗮𝗺𝘆 𝗰𝘇𝘂𝗰́ 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗱𝗼𝗯𝗿𝘇𝗲!
𝗢𝗧𝗪𝗔𝗥𝗧𝗘 𝗜 𝗧𝗥𝗔𝗡𝗦𝗣𝗔𝗥𝗘𝗡𝗧𝗡𝗘 𝗗𝗭𝗜𝗔Ł𝗔𝗡𝗜𝗔 𝗕𝗨𝗥𝗠𝗜𝗦𝗧𝗥𝗭𝗔
Mieszkańcy dobrze się czują i chcą działać na rzecz rozwoju gminy, gdy widzą, że władza prowadzi przejrzystą politykę gminną.
☑︎ będę prowadzić szerokie akcje informacyjne na temat pracy zarządu i podejmowanych działań,
☑︎ wszystkie ważne informacje znajdą się na stronie internetowej miasta,
☑︎ udostępnię pomieszczenia gminne, by stworzyć I cyklicznie organizować otwarte zespoły robocze dla aktywnych mieszkańców, gdzie będzie można przedyskutować swoje pomysły.
𝗥𝗘𝗚𝗨𝗟𝗔𝗥𝗡𝗘 𝗦𝗣𝗢𝗧𝗞𝗔𝗡𝗜𝗔 𝗜 𝗞𝗢𝗡𝗦𝗨𝗟𝗧𝗔𝗖𝗝𝗘 𝗭 𝗠𝗜𝗘𝗦𝗭𝗞𝗔𝗡́𝗖𝗔𝗠𝗜
Będę regularnie organizować spotkania z mieszkańcami Miasteczka, Żyglina-Żyglinka, Brynicy i Bibieli, by każdy mógł przedstawić swoje opinie, uwagi i propozycje.
𝗥𝗢𝗭𝗪𝗢́𝗝 𝗕𝗨𝗗𝗢𝗪𝗡𝗜𝗖𝗧𝗪𝗔 𝗠𝗜𝗘𝗦𝗭𝗞𝗔𝗡𝗜𝗢𝗪𝗘𝗚𝗢 𝗪𝗥𝗔𝗭 𝗭 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔̨
Stworzę warunki do rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
☑︎ sprawdzę, gdzie znajdują się „luki budowlane”, które można wykorzystać do zabudowy mieszkaniowej,
☑︎ chcę, aby zabudowa była zwarta, w miejscach, gdzie istnieje już niezbędna infrastruktura, aby nie doprowadzić do zbędnego jej rozproszenia i „zdegradowania” istniejących terenów zielonych.
𝗔𝗗𝗠𝗜𝗡𝗜𝗦𝗧𝗥𝗔𝗖𝗝𝗔
Sprawna administracja to warunek podstawowy dobrego funkcjonowania gminy.
☑︎ pod moim zarządem, administracja będzie realizować i wcielać w życie istniejące i przyszłe programy rządowe i unijne, życie istniejące i przyszłe programy rządowe i unijne,
☑︎ chcę, aby urzędnicy tak stosowali przepisy i ustawy, aby pomagać mieszkańcom i przedsiębiorcom i w ten sposób przyczyniali się do rozwoju naszej wspólnoty,
☑︎ uważam, że urzędnicy, nauczyciele, nauczyciele wychowania przedszkolnego i pracownicy służb społecznych czy kultury, zasługują na zrozumienie i wsparcie ze strony mieszkańców. Wyróżniających się urzędników będę doceniał za ich trud i ofiarną pracę,
☑︎ ważnym zadaniem jest poprawa wizerunku Naszego miasta na zewnątrz i bardziej aktywne prezentowanie naszych atutów. Zlecę opracowanie nowych materiałów turystycznych, które będą wspierać aktywność fizyczną nie tylko naszych mieszkańców, ale i gości z bliższych i dalszych okolic,
☑︎ są obszary zadań miasta, które wymagają zatrudnienia dodatkowego personelu. Dotyczy to w szczególności opieki nad dziećmi, aby wyrównywać szanse edukacyjne i rozbudowywać istniejące możliwości.
𝗣𝗥𝗭𝗘𝗗𝗦𝗜𝗘̨𝗕𝗜𝗢𝗥𝗖𝗭𝗢𝗦́𝗖́
Solidne wpływy podatkowe z przedsiębiorstw działających na terenie naszej gminy to warunek konieczny do rozwoju i podejmowania zmian. Obecna koniunktura gospodarcza stworzyła dobrą sytuację finansową gminy, ale tak nie musi być zawsze.
☑︎ w interesie gminy leży, by uzależnienie od dużych podatników było jak najmniejsze. W dłuższej perspektywie dobro gminy będzie zależeć od stabilnych i odpowiedzialnych społecznie małych i średnich firm,
☑︎ stawki podatkowe dla firm utrzymam na konkurencyjnym poziomie w stosunku do gmin ościennych,
☑︎ ścisła współpraca z działającymi na naszym terenie przedsiębiorstwami to podstawa rozwoju naszego miasta i jego mieszkańców,
☑︎ w imieniu mieszkańców chcę zadbać, by poziom hałasu i uciążliwość różnych działalności gospodarczych były jak najmniejszy.
☑︎ jestem otwarty na nowe, innowacyjne inwestycje przedsiębiorstw, niemniej moim celem nie jest maksymalizacja krótkoterminowego zysku, a długofalowe dobro mieszkańców.
𝗥𝗢𝗭𝗪𝗢́𝗝 𝗪𝗦𝗣𝗢́Ł𝗣𝗥𝗔𝗖𝗬 𝗠𝗜𝗘̨𝗗𝗭𝗬𝗚𝗠𝗜𝗡𝗡𝗘𝗝
Chcę rozwijać współpracę z sąsiednimi gminami, by lepiej wykorzystać nasze atuty. Regularne spotkania z burmistrzami innych miast i gmin pozwolą zapoznać się ze sprawdzonymi praktykami na ich terenie oraz opracować możliwe pola współpracy, realizować wspólne przedsięwzięcia.
Należy rozwijać i nawiązywać współpracę z miastami partnerskimi. Działania takie pozwalają wymieniać się doświadczeniami z innymi, poznawać nowe miejsca, rozszerzać horyzonty.
𝗥𝗔𝗖𝗝𝗢𝗡𝗔𝗟𝗡𝗘 𝗭𝗔𝗥𝗭𝗔̨𝗗𝗭𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗦𝗧𝗥𝗭𝗘𝗡𝗜𝗔̨ 𝗠𝗜𝗘𝗝𝗦𝗞𝗔̨
Chcę, aby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniał logiczny podział poszczególnych obszarów miasta ze względu na określone funkcje.
☑︎ nowe firmy będą lokowane w już istniejących lokalizacjach, aby nie rozszerzać stref z podniesionym poziomem hałasu i ruchu drogowego,
☑︎ stworzę obszary, w których pojawią się ścieżki przyrodniczo- dydaktyczne, gdzie będzie można nie tylko odpocząć na łonie natury, ale również ją poznać i lepiej zrozumieć.
𝗗𝗥𝗢𝗚𝗜 𝗜 𝗥𝗢𝗭𝗪𝗜𝗔̨𝗭𝗔𝗡𝗜𝗔 𝗞𝗢𝗠𝗨𝗡𝗜𝗞𝗔𝗖𝗬𝗝𝗡𝗘 𝗦Ł𝗨𝗭̇𝗔̨𝗖𝗘 𝗠𝗜𝗘𝗦𝗭𝗞𝗔𝗡́𝗖𝗢𝗠
Należy w dobrym stanie utrzymywać, a gdzie potrzeba w sensowny sposób rozbudowywać infrastrukturę drogową.
☑︎ pilnych działań wymaga poprawa nawierzchni dróg,
☑︎ w Żyglinie istnieje potrzeba rozbudowy placu zabaw i stworzenie rekreacyjnej zielonej przestrzeni,
☑︎ poprawię i rozbuduję sieć ścieżek rowerowych oraz odtworzę ich oznaczenia,
☑︎ w porozumieniu z podmiotami zewnętrznymi, polepszę dojazd rowerowy do zalewu Chechło-Nakło,
☑︎ rozbuduję infrastrukturę turystyczną przy kompleksie Pasieki na Bibieli - zbiornikach „Zandka” i „Gierzyna”.
𝗘𝗗𝗨𝗞𝗔𝗖𝗝𝗔, 𝗞𝗨𝗟𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗜 𝗔𝗞𝗧𝗬𝗪𝗡𝗢𝗦́𝗖́ 𝗙𝗜𝗭𝗬𝗖𝗭𝗡𝗔
By pogodzić pracę zarobkową z wychowywaniem dzieci mieszkańcy Miasteczka Śląskiego potrzebują rozwiniętej sieci placówek żłobkowych i przedszkolno-szkolnych.
☑︎ chcę zabezpieczyć liczbę dostępnych miejsc w przedszkolach i szkołach. W razie potrzeby rozbuduję placówki,
☑︎ pomyślność i dobra przyszłość dzieci, to dla mnie najwyższy priorytet,
☑︎ będę dbać o dobre wyposażenie placówek oświatowych i kulturalnych, które skutecznie zadbają o zrównoważony rozwój przyszłego pokolenia,
☑︎ chcę rozwijać pracę z młodzieżą, dlatego stale będę poszerzać ofertę Miejskiego Ośrodka Kultury, aby ją dostosować do zmieniających się potrzeb młodych ludzi. Oferta ta powinna sprzyjać harmonijnemu rozwojowi osobowości i być nastawiona na pożyteczne spędzanie czasu,
☑︎ będę wspierać rozwój aktywności fizycznej, działalność klubów sportowych,
☑︎ będę promować gry zespołowe. Uczestnicząc w nich można rozszerzać krąg swoich znajomych i budować więzi międzyludzkie,
☑︎ podejmę współpracę ze stowarzyszeniami i klubami działającymi na terenie Naszej gminy. Zasługują one na szczodre wsparcie, gdyż są filarami wspólnoty i gwarantami pielęgnacji i kontynuacji Naszej tożsamości,
☑︎ stale będę dbać o to, by oferta kulturalna w naszej gminie była bogata, różnorodna i dopasowana do szerokiego gustu naszych mieszkańców.
☑︎ podejmę działania w celu stworzenia miejsca, bądź muzeum, które będzie dokumentować naszą przeszłość i teraźniejszość aktywności hutniczej na Naszym terenie,
☑︎ chcę, aby park Rubina pełnił funkcję kulturotwórczą, a organizowane tam imprezy miały kameralny charakter, tak by nie zakłócać spokoju pobliskich mieszkańców.
𝗭𝗗𝗥𝗢𝗪𝗘 𝗦́𝗥𝗢𝗗𝗢𝗪𝗜𝗦𝗞𝗢
Trwa proces transformacji energetycznej.
☑︎ będę pozyskiwał środki służące poprawie sprawności energetycznej naszych budynków i poprawie jakości powietrza (fotowoltaika, ekologiczne źródła ciepła, itp.),
☑︎ zmiany te powinny jednocześnie zachować swój ekonomiczny sens i nie powodować zbyt dużego obciążenia finansowego dla gospodarstw domowych,
☑︎ Nasze miasto dużo zawdzięcza Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie”. Cieszą duże wpływy do budżetu miasta z tego zakładu. Wielu naszych mieszkańców ma tam pracę, ale zdaję sobie sprawę z zagrożeń płynących dla naszego zdrowia na skutek działalności huty. Zawsze jej oddziaływanie na środowisko będzie znaczne,
☑︎ będę stale monitorował poziom zagrożeń występujący dla naszego zdrowia i będę współpracował z zarządem huty w zakresie poprawy sytuacji i zmniejszenia oddziaływania huty na środowisko.
𝗧𝗥𝗢𝗦𝗞𝗔 𝗢 𝗦𝗘𝗡𝗜𝗢𝗥𝗢́𝗪 𝗜 𝗠Ł𝗢𝗗𝗭𝗜𝗘𝗭̇
Nasze rodziny nie są już tak silne i liczne jak dawniej. Emigracja zarobkowa w ostatnich latach osłabiła je jeszcze bardziej. Mamy coraz więcej samotnych osób starszych, którym należy się nasza wdzięczność za ich dotychczasowy wkład na rzecz Naszej społeczności.
☑︎ będę z życzliwością patrzył na inicjatywy podejmowane przez Związek Emerytów i Rencistów na rzecz aktywizacji osób w podeszłych wieku oraz inne organizacje i stowarzyszenia. Nikt nie powinien czuć się opuszczony, a złota jesień wieku to czas, w którym w naszym mieście każdy senior powinien wchodzić z godnością,
☑︎ oprócz ośrodków zdrowia znaczną rolę w tym zakresie pełni stacja Caritas, która w duchu miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji, niesie pomoc. Będę wspierać finansowo jej działanie, by mogła spełniać coraz większe oczekiwania społeczne w tym względzie, bo miarą wielkości każdego społeczeństwa jest jego stosunek do osób najsłabszych,
☑︎ przyszłość naszego miasta leży w rękach pokoleń, które przyjdą po nas. Środki wydane na kształcenie dzieci i młodzieży nie są dla mnie kosztem, ale inwestycją w rozwój Miasteczka Śląskiego,
☑︎ współpracując ze szkołami będę wspierał młodych utalentowanych ludzi, którzy w przyszłości będą naszą chlubą.
Szanowni Państwo,
Przedstawiłem Wam główne pola mojej aktywności. Nie wyczerpują one wszystkich spraw i problemów, gdyż życie pisze wciąż nowe scenariusze. Możecie być jednak pewni, że wykorzystam całe życiowe doświadczenie i wiedzę, by rozwiązać jak najwięcej z nich po to, aby W NASZYM MIEŚCIE WSZYSCY CZULI SIĘ DOBRZE!
𝗚Ł𝗢𝗦𝗨𝗝𝗠𝗬 𝟳 𝗞𝗪𝗜𝗘𝗧𝗡𝗜𝗔 – 𝘁𝗼 𝗼𝗱 𝗡𝗮𝘀 𝘇𝗮𝗹𝗲𝘇̇𝘆 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇ł𝗼𝘀́𝗰́ 𝗡𝗮𝘀𝘇𝗲𝗴𝗼 𝗺𝗶𝗮𝘀𝘁𝗮