18/04/2024
Szanowni Państwo,
wczoraj na profilu jednej z wybranych niedawno radnych powiatowych pojawił się wpis, który wywołał wśród międzyrzeckich nauczycieli ogromne oburzenie. Spostrzeżeń pani radnej nie można pozostawić bez komentarza, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę kontekst wypowiedzi, jak i obecną sytuację powyborczą, w której się znajdujemy: w bezprecedensowym wpisie pani radna zarzuciła nauczycielom szkół ponadpodstawowych brak szacunku do drugiego człowieka.
Radna samorządu powiatowego, który jest organem prowadzącym szkoły średnie, aspirująca do roli Starosty Międzyrzeckiego, który te szkoły nadzoruje, odnosi się do wpisów nauczycieli szkół średnich w mediach społecznościowych w sposób, którego następstwem może być antagonizowanie środowiska uczniów i pedagogów.
To rzecz niespotykana do tej pory w historii międzyrzeckiego samorządu, pokazująca, jak dużą wagę należy przywiązywać do wypowiadanych słów, gdy pełni się funkcje publiczne. Ale to tylko część wpisu, który – jak oceniamy – miał wywołać „efekt mrożący” wśród nauczycieli szkół średnich zaangażowanych w sprawy samorządowe.
Również nieumiejętna próba oceny stanu oświaty ponadpodstawowej przez panią radną zmusza nas do zajęcia stanowiska w tej sprawie.
W trakcie kampanii wyborczej ataki na osobę kandydatki na Burmistrza Międzyrzecza pozostawialiśmy przez długi czas bez komentarza. Nie mamy też w zwyczaju powielania nieprawdziwych informacji, dlatego w tej kwestii zajmujemy jasne stanowisko:
➡️ W swojej kadencji obecna Starosta Międzyrzecki Agnieszka Olender bardzo dużo uwagi poświęcała problemom, które wiązały z się z funkcjonowaniem szkól i poradni. Polityka na szczeblu krajowym sprawiała że samorządy musiały z roku na rok dokładać do utrzymania oświaty i nie były to małe środki, a jednak samorząd powiatowy znalazł fundusze by w ciągu ostatnich 5 lat wyremontować i doposażyć nasze szkoły średnie – w tej kwestii zrobiliśmy krok milowy.
Mogło umknąć pani radnej, że:
1️⃣ Zrealizowano projekt termomodernizacja budynków CKZiU na kwotę prawie 12 mln złotych, a w ubiegłym roku dodatkowo pozyskano zwrot kwoty 1,976 mln zł, wcześniej nieprzewidziany umową.
2️⃣ Zrealizowano projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie międzyrzeckim” na kwotę prawie 8 000 000 złotych.
3️⃣ Niebawem przebudowane zostaną klatki schodowe w LO w Międzyrzeczu, a także wybudowane zostanie boisko wielofunkcyjne – łączny koszt to około 2 mln zł
4️⃣ Utworzona zostanie wirtualna strzelnica w CKZiU, która będzie służyć uczniom wszystkich szkół ponadpodstawowych – koszt to około 200 tys. zł.
➡️‼️ Pani radna, obecnie tak bardzo zatroskana o dobro naszych dzieci zapomniała, że z powodu wypowiedzenia przez Burmistrza Międzyrzecza umowy dzierżawy pomieszczeń użytkowanych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną w Międzyrzeczu Starosta Międzyrzecki musiała pozyskać od Skarbu Państwa pomieszczenia na nową siedzibę poradni, by zagwarantować dzieciom ciągłość dostępu do pomocy psychologicznej. Zaskakuje, że pani radna, będąca bezpośrednią podwładną Burmistrza, wówczas nie protestowała, że takie działania Gminy mogą rzutować na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.
➡️ W roku szkolnym 2022/2023 oraz 2023/2024, kiedy przyszło nam się zmierzyć z tzw. podwójnymi rocznikami absolwentów szkół podstawowych, aplikujących do naszych szkół, dyrektorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili możliwie największej ilości dzieci możliwość nauki w wybranych typach szkół. Wszystko to sprawia, że młodzież z naszego powiatu coraz rzadziej decyduje się na wybór szkół w innych miastach.
➡️ O jakości kształcenia świadczą sukcesy naszych uczniów w nauce, sporcie i innych dziedzinach. Nasi uczniowie są zapraszani m.in. przez Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i nie tylko, do udziału w różnego rodzaju inicjatywach, co otwiera przed nimi nowe możliwości na przyszłość.
➡️ Wszyscy nauczyciele naszych szkół dbają o rozwój młodzieży, ale przede wszystkim są doskonałymi wychowawcami, pedagogami i parterami dla młodzieży, która pozostaje pod ich opieką.
➡️ Nasi radni jak i cały Komitet Wyborczy, reprezentujący wszystkich wyborców, nie pozwolą na próby dyskredytowania nauczycieli – czy to szkół średnich czy podstawowych. Nauczyciele zasługują na szacunek i uznanie społeczeństwa.
Jeśli jednym z punktów programu wyborczego pani radnej jest poprawa jakości nauczania w szkołach ponadpodstawowych to rozpoczęła realizowanie swoich wyborczych zamiarów w najgorszy możliwy sposób – od próby wywołania konfliktu. Rozumiemy, że u pani radnej obudziło się przeświadczenie, że jest to jej czas i chwila, ale zawsze warto zastanowić się dwa razy nim opublikuje się jakąkolwiek wypowiedź, zwłaszcza gdy pełni się lub chce się pełnić odpowiedzialne funkcje publiczne.