Nowa wieża przywróci pierwotny blask świętokrzyskiemu klasztorowi! Umowa na wykonanie inwestycji została podpisana!
4 kwietnia 2013 r. na Świętym Krzyżu, w samym sercu klasztoru – w Kaplicy Oleśnickich, odbyło się uroczyste podpisanie umowy wykonawczej na odbudowę zabytkowej wieży. W roku 2014 wzbogaci ona zabytkową infrastrukturę tego miejsca. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Mar
szałkowskiego: Marszałek Województwa Adam Jarubas, Członek Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski, Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych Irena Sochacka, a także Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz, Superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha oraz właściciel firmy Furmanek Renewal, która realizuje inwestycję – Krzysztof Furmanek. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele mediów. W roku 2007 Gmina Bieliny wraz z klasztorem Misjonarzy Oblatów MN podjęła starania zmierzające do rekonstrukcji wieży na Świętym Krzyżu. Po wielu latach przygotowań rozpocznie się długo oczekiwana inwestycja, dzięki której świętokrzyska świątynia odzyska swój dawny blask. Odbudowa wieży na Świętym Krzyżu stanowi jeden z komponentów projektu pn. „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Św. Krzyża – etap II” realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 - 2013, Działanie 2.3 Promocja gospodarcza i turystyczna regionu. Beneficjentem projektu jest Gmina Bieliny, Partnerem zaś zapewniającym finansowy wkład własny inwestycji – Zakon Misjonarzy Oblatów MN. Projekt w roku 2007 został wpisany do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych i przyjęty Uchwałą Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Nr 873/08 w dniu 23 kwietnia 2008 roku.
25 kwietnia 2012 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Wójta Gminy Bieliny Sławomira Kopacza oraz superiora klasztoru na Św. Krzyżu o. Zygfryda Wiechy. Wg ww. dokumentu dofinansowanie ze środków UE obejmuje 85% kosztów kwalifikowanych. Całkowita wartość projektu to 7 492 000,00 zł. Pierwszy przetarg na realizację inwestycji został ogłoszony 5 września 2012 roku. W odpowiedzi wpłynęły 2 oferty, jednak ze względów formalnych procedura została unieważniona. Drugi przetarg na odbudowę wieży kościelnej na Świętym Krzyżu oraz remont i konserwację wirydarza zabytkowego w ramach projektu „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża - etap II” Gmina Bieliny ogłosiła 15 lutego 2013 r. Spośród 3 ofert najkorzystniejsza okazała się ta złożona przez firmę FURMANEK RENEWAL z Daleszyc, za kwotę w wysokości 5 780 517,67 zł. Prace rozpoczęły się wiosną 2013 r. Odbywają się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dokumentacja techniczna inwestycji została opracowana na podstawie starych rycin i zdjęć, przez firmę „ABA” – Autorskie Biuro Architektoniczne Władysław Markulis z Kielc. Zrekonstruowana wieża będzie miała nieco ponad 50 m wysokości (w tym ponad 34 metry będzie stanowić nadbudowa do istniejących ścian klasztoru). Przy odbudowie zostaną wykorzystane niektóre elementy zburzonej wieży. Powstanie również wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie będzie można zobaczyć szczyty Tatr. Wieża stanie się nie tylko nowym pięknym elementem klasztoru, nawiązującym do jego historii, ale również znaczącą atrakcją dla turystów i pielgrzymów odwiedzających serce regionu świętokrzyskiego. Nowy blask zyska także wirydarz, czyli przyklasztorny ogród. Jego konserwacja obejmie elewację, posadzkę i studnię. Zakończenie inwestycji jest planowane na rok 2014 – w setną rocznicę zburzenia wieży. Wydarzenie to będzie pięknym zwieńczeniem uroczystości związanych z nadaniem kościołowi Trójcy Świętej tytułu Bazyliki Mniejszej. Główne obchody związane z tym ogromnym wyróżnieniem odbyły się 16 czerwca 2013 r. Rekonstrukcja wieży kościoła na Świętym Krzyżu ma na celu przywrócenie wyglądu zespołu klasztornego z czasów przed I wojny światowej, oraz udostępnienie jej zwiedzającym, jako punktu widokowego. Nadbudowa wieży kościoła zakłada wykorzystanie podstawy wieży zachowanej obecnie pod połaciami dachowymi nad zachodnią, frontową częścią kościoła. Nadbudowa ta łączy się z wykonaniem schodów z poziomu przyziemia przez poziom chóru na poziomu strychu kościoła, skąd rozpoczynać się będzie rekonstrukcja wieży. Odbudowa wieży to kontynuacja inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Bieliny oraz przy klasztorze na Świętym Krzyżu w latach 2009-2011. Odrestaurowana została wtedy wschodnia i północna fasada klasztoru, zbudowano Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej, centrum lokalnej aktywności w Bielinach oraz schronisko młodzieżowe w Hucie Starej. Rys historyczny
Wieża klasztorna została zburzona w roku 1914 przez wojska austriackie, które najpierw skradły miedzianą blachę z dachu kościoła i dzwonnicy, potem zaś wysadziły wieżę dynamitem. Wybuch zapoczątkował pożar, który strawił część pokrycia dachowego. W roku 1936 rolę sakralną miejsce to odzyskało po objęciu go przez Misjonarzy Oblatów. Jednak już w roku 1938 ponownie zostało zdewastowane przez wojska niemieckie. Zniszczeniu uległy głównie krużganki i skrzydło północne. Po zakończeniu II wojny światowej odbudowano krużganki, jednak wieża nie doczekała się rekonstrukcji. Plany związane z przywróceniem pełnego blasku Świętemu Krzyżowi – sprzed I wojny światowej – pojawiły się w latach 80-tych. W 2008 z inicjatywy Radia Kielce w partnerstwie m.in. z TVP Kielce i Stowarzyszeniem Per Crucem rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na jej odbudowę. Udało się zebrać 150 tysięcy złotych. Pieniądze te przeznaczone zostały na przygotowanie dokumentacji.