01/04/2026
‼️ Sesja Rady Miejskiej w Krzanowicach (31 marca 2026)
Wczorajsza sesja Rady Miejskiej w Krzanowicach przyniosła kilka istotnych uchwał, które mają wpływ na budżet oraz działalność gminy. Radni naszego klubu zagłosowali ZA wszystkimi przestawionymi na sesji uchwałami.
💵 Na początku obrad przyjęto uchwałę dotyczącą zmiany budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej gminy. Kolejnym punktem było dostosowanie regulaminu Orlika, które określiło nowe godziny otwarcia obiektu. W ubiegłym tygodniu w sprawie tej uchwały interweniowaliśmy, gdyż zgodnie z tym co przedstawiono orlik miałby być otwarty do godziny 20.00, nawet w miesiącach letnich.
🚔 Jednym z głosowań było przeznaczenie dotacji w wysokości 30 000 złotych na zakup radiowozu dla komisariatu policji w Krzyżanowicach, obejmującego teren naszej Gminy. Uchwała ta została przyjęta, choć niejednomyślnie – uchwały nie poparli radni Lamla oraz Kocem.
🚒 Następnie jednogłośnie podjęto uchwałę o podniesieniu ekwiwalentu za udział strażaków OSP w akcjach i szkoleniach do 16 zł/h za akcje oraz 8 zł/h za szkolenia. To wsparcie finansowe ma na celu nie tylko wynagrodzenie strażaków, ale również wsparcie działalności jednostek, gdyż część strażaków przeznacza ekwiwalent na działanie jednostek. Warto jednak zauważyć, że głosowanie budzi pewne wątpliwości – czy radni będący jednocześnie strażakami mogli być w konflikcie interesów i czy nie powinni wyłączyć się z głosowania⁉️
🆘 Podczas punktu dotyczącego dyskusji i spraw bieżących miała miejsce sytuacja, która wzbudziła zażenowanie, a wręcz bezczelność w stosunku do zgromadzonych oraz mieszkańców Gminy. Radna Ewelina Daniszewska poinformowała o spotkaniu z mieszkańcami zagrożonych powodziowo ulic, pytając o inwestycje związane z przekopem nasypu kolejowego. Zastępca Burmistrza, Aleksander Reyski trzymając już w dłoni kartkę z gotową odpowiedzią natychmiast, bez zająknięcia odczytał tekst, informując o działaniach w tej sprawie podjętych w ostatnich tygodniach. Informował między innymi o konieczności powołania komisji z udziałem PKP w zakresie przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie, następnie przeprowadzenia uzgodnień z szeregiem działów PKP SA., zawarcie umowy z PKP wraz z zapłatą jednorazowego wynagrodzenia, umowa na wejście w teren, sporządzenie operatu szacunkowego. Gmina skierowała wnioski w ubiegłym miesiącu. Na chwilę obecną brak jest konkretnego terminu rozpoczęcia prac, choć Zastępca na pytanie S. Herbera co w takim razie robiono cały ubiegły rok skoro dopiero teraz pozyskaliśmy tego typu ustalenia oświadczył, że PKP na pisma odpisuje nawet w terminie do 3 miesięcy, w ubiegłym roku Urząd prosił o przyspieszenie sprawy kilkukrotnie.
‼️ Sam fakt przeprowadzenia tej ustawki oraz treść odczytanego oświadczenia Burmistrza znacząco różni się od dotychczasowej narracji, według której prace związane z tą inwestycją ruszą lada dzień. Mimo, iż niektórzy radni znani z długiego i niezbyt wiarygodnego języka głosili przełom w sprawie już w zeszłym roku, wiemy że.... prace póki co nie ruszą.
Zaangażowanie, które widzimy ze strony włodarzy wskazuje, że na rozpoczęcie prac jeszcze trochę poczekamy.