Fundacja Tu Liczy się Człowiek

Fundacja Tu Liczy się Człowiek Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Fundacja Tu Liczy się Człowiek, Usługa społeczna, Bluszczowa 6D, Grodzisk Mazowiecki.

Kto, jak my, stęsknił się 🫩💔za tradycyjnym śpiewem 🎶🎶🎶, niech otrze łzę 💧i otuchą napełni swe serce, bo Katarzyna Barbar...
27/01/2026

Kto, jak my, stęsknił się 🫩💔za tradycyjnym śpiewem 🎶🎶🎶, niech otrze łzę 💧i otuchą napełni swe serce, bo Katarzyna Barbara Andrzejowska stroi już skrzypce 🎻i inne instrumenty, 🥁🪗🪈 na których gra, a świetlica w Kraśniczej Woli wkrótce otworzy dla nas swoje podwoje.

A schodząc na ziemię 🌎, to ‼️informacja główna‼️ jest taka, że niedługo zaczynamy "kolejny" sezon śpiewanek ludowych u gościnnych Gospodyń Wiejskich i jednego gościnnego Gospodarza w Kraśniczej Woli.

Informacje dodatkowe 😉:

👉🏻Wybitny talent nie jest wymagany, może być nawet zupełnie bez.

👉🏻Brak solowych przesłuchań.

👉🏻Nie zapewniamy wełny 🐏🐑, pierza 🪽🪿 ani kołowrotków ☸️. A jeżeli ktoś potrzebuje do śpiewania, to prosimy o zaopatrzenie się we własnym zakresie 😁.

👉🏻Mile widziana chęć do wspólnego śpiewania

👉🏻Mile widziany dobry humor 🤪, ale niekonieczny, bo śpiewanie i tak zawsze go poprawia 😊

już wkrótce wszystkie szczegółowe informacje
śledźcie 👀profil, b y być na bierząco 😊

29/06/2025

🌿✨ Śpiewanki na bagnach – tak było! ✨🌿

Dorośli i dzieci razem śpiewali pieśni sobótkowe 🎶, głosy niosły się wśród pól i lasów 🌾🌳 – a do tego robiliśmy własne świece 🕯️!

Pod gołym niebem w Czarnym Lesie Kasia Andrzejowska poprowadziła nas przez tradycyjne pieśni sobótkowe ❤️. Było swobodnie, serdecznie i rodzinnie – dokładnie tak, jak lubimy!

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami 🤗 – sąsiadom, znajomym, dzieciakom i Fundacja Tu Liczy się Człowiek, która zrealizowała ten świetny projekt🌸.

To był piękny wieczór pełen wspólnego śpiewu, rozmów. Do zobaczenia i usłyszenia następnym razem! 🎤💚

📸 Zapraszamy do przejrzenia fotorelacji: https://kgwolszanki.pl/spiewanki-na-bagnach-fotorelacja/

Za przepiękne fotografie dziękujemy Dominik Rysiek Rycki

U nas Sobótka twała wyjątkowo długo. W minioną środę na czarnoleskich bagnach nasza pieśń🎶 niosła się daleko, daleko!  C...
29/06/2025

U nas Sobótka twała wyjątkowo długo.
W minioną środę na czarnoleskich bagnach nasza pieśń🎶 niosła się daleko, daleko! Chciałabym napisać, że od wibracji naszych głosów żurawie, czaple i dzikie gęsi podrywały się do lotu i wykonywały w powietrzu, w promieniach zachodzącego słońca, swoje subtelne i finezyjne tańce💃🏻🕺🏻 . Ale niestety nic takiego się nie wydarzyło. Zresztą, że gęsi subtelne i finezyjne, to jakoś mi się nie skleja. Nawet klejem na gorąco.
Kgw Olszanki ugościło nas na pięknym tarasie jednej z gospodyń Anna Kołbuś. Taras miał "deskową" podłogę, więc nawet nadawałby się do potańcówki, ale jakoś nikt się nie odważył 🫣. Oprócz tych wyimaginowanych po fakcie ptaków.

Śpiewaliśmy 🎤(tak, tak byli nawet panowie), jedliśmy (niezdrowe węglowodany w postaci ciast 🥧🍪🍰🥠słodzonych białym cukrem-cichym zabójcą; absolutnie bez marchewki i humusu) i piliśmy (kawę, herbatę i lemoniadę). Chyba jakaś miła biesiada wynikła ostatecznie z tego spotkania.

Oczywiście towarzyszyła nam i dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami Katarzyna Barbara Andrzejowska. Ostatnio tak często spotykam Kasię (i z nią śpiewam), że po zakończeniu projektu będę normalnie za nią tęsknić. Dlatego jutro składam kolejny projekt, w którym mam nadzieję weźmie udział. Śledźcie profil, żeby nie przegapić.

Nasz rozśpiewany wieczór minął szybko/za szybko.
Dzieci i zwierzęta biegały, bawiły się i hałasowały.

Mężczyźni kontemplowali oczko wodne. Wyglądało pięknie: jak mała zatrzciniona wokół sadzawka. Na razie niezarybiona 🐟. Okazuje się też, że sama woda nadaje się doskonale do kontemplacji. Nawet gdy obok nie przycupnie wędka 🎣z organicznie połączonym z nią nieruchomo-hipnotyzującym spławikiem.

Można też było zrobić świecę 🕯️z węzy woskowej 🐝. I powstały zupełnie nowe interpretacje.

Dla każdego coś miłego ❤️.

O zmierzchaniu 🌇wszyscy rozstaliśmy się w dobrych nastrojach i ze śpiewankowymi pomysłami i planami na bliższą i dalszą przyszłość.
A czy coś się ziści, to się okaże w bliższej lub dalszej przyszłości.

Oraz tak się zdarzyło, że nasze śpiewy "zwabiły" na bagna prawdziwego, z krwi i kości, fotografa Dominik RY - Fotografia, który nas uwiecznił dla potomności. I to cudnie nas uwiecznił. Dziękujemy!

#

Projekt "Świętojanki..." został sfinansowany z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki 10 000

Wczoraj na „Dzień Rodziny” w Czarnym Lesie zaprosiło nas pod swój namiot 🎪Kgw Olszanki .Oprócz wielu ciekawych atrakcji ...
28/06/2025

Wczoraj na „Dzień Rodziny” w Czarnym Lesie zaprosiło nas pod swój namiot 🎪Kgw Olszanki .
Oprócz wielu ciekawych atrakcji zapewnionych przez organizatorkę Sołtys Czarnego Lasu , uczestnicy wydarzenia mogli pod naszym namiotem zjeść gofra, napić się lemoniady, zrobić sobie herbatkę ziołową🍵, poszukać igły w stogu siana i po raz ostatni, w ramach projektu „Świętojanki…”, pośpiewać 🎶z Katarzyna Barbara AndrzejowskaKatarzyna Barbara Andrzejowska. Tym razem śpiewanki odbywały się w strugach deszczu i pod cieknącym dachem namiotu ⛺️, ale dałyśmy radę💪💪💪.
Ze względu na pogodę 🌧️ nie można było wyjąć skrzypiec 🎻, ale Kasia jest przygotowana na każdą okoliczność przyrody: miała flet🪈. Czułam się jak gęsiarka 🪿🪿🪿🪿na łące 😁



Projekt „Świętojanki…” sfinansowany został z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki

Takie trzy sprawy:Po pierwsze, wygląd nieba nie napawa optymizmem 🫣.Ale po drugie,  całe szczęście w Kady sołectwo jest ...
22/06/2025

Takie trzy sprawy:

Po pierwsze, wygląd nieba nie napawa optymizmem 🫣.

Ale po drugie, całe szczęście w Kady sołectwo jest sołtys Markowski, o którym wieść gminna niesie, że wymadla pogodę. I tym razem, chyba też wymodlił 🙏🏻Bo prognoza pogody ☀️jest całkiem obiecująca i optymistyczna 🤩

Po trzecie, nazrywałam już trochę kwiatków 💐🪻🌸🌷💐🪻🪷🌹🌻🌼🥀i muszę je teraz utrzymać przy życiu. Przygotujcie się na ostre plecenie, bo za ten mój trud zrywania i walk 🤺stoczonych z owadami 🐝,nikogo bez wianka nie wypuszczę ze świetlicy!

No dobra, żeby nie było, że u nas są zawsze tłumy, to na ostatnich rozśpiewankach tłumu nie było, ale za to byłyśmy my w...
21/06/2025

No dobra, żeby nie było, że u nas są zawsze tłumy, to na ostatnich rozśpiewankach tłumu nie było, ale za to byłyśmy my we cztery i fajnie nam się śpiewało🎶 , gadało, jadło ciasto drożdżowe i piło kawę ☕. A i nawet trochę tańczyłyśmy💃🕺.

Takie mam ostatnio przemyślenia, że ludzie to się boją teraz śpiewać. Gdy kogoś zapraszam na takie spotkania śpiewankowe, to zazwyczaj słyszę, że nie ma głosu. No ale skoro mówi, to chyba jednak ma.

Przez ścianę z pomieszczeniem, w którym śpiewałyśmy jest biblioteka. Poprosiłam bardzo miłą Panią Bibliotekarkę, żeby zapraszała na nasze spotkanie odwiedzających tego dnia bibliotekę 📚.
Nikt nie przyszedł.
Rozmawiałam później z Panią Bibliotekarką i okazało się, że wszyscy czytelnicy wyjątkowo się spieszyli 🏃‍➡️🏃‍♀️‍➡️🏃‍♂️‍➡️.

Za świetlicą jest plac zabaw🛝 . Przyszła Babcia z Wnuczkiem. Za żadne skarby💰 nie chciała wejść, a zbiłam każdy jej argument "przeciw". Dałam spokój.
Można by powiedzieć, że jestem nachalna i chcę ludzi uszczęśliwiać na siłę.
No może i tak. Bo kto mnie zna, wie, że pozjadałam 🍽️wszystkie rozumy (och, czasami aż mi bokiem wychodzą niestety).

Ale z drugiej strony, to obiektywnie wartościowe spojrzeć w głąb naszej tradycji. Bo nie jesteśmy jakimś Filipem, który wyskoczył z konopii.
W dziedzinie szeroko pojętej kultury i tradycji: skądś pochodzimy i dokądś zmierzamy. A ta przestrzeń, z której wyszliśmy była całkowicie rozśpiewana. W tekstach kultury można odnaleźć pieśni, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez setki lat, właściwie na każdą okoliczność życiową. Nie dlatego, że stanowiły one zawartość jakiegoś "martwego" śpiewnika, ale dlatego, że swoim brzmieniem wypełniały ludzkie życie. Przekazywały mądrość, wyrażały emocje, opowiadały historie, służyły też rozrywce. Były zawsze pod ręką. Jednoczyły i towarzyszyły.

Gdy jako dziecko jeździłam na kolonie, zawsze w drodze powrotnej wszyscy śpiewali (nastolatki też! a może przede wszystkim). I to nie były jakieś hity z satelity 🛰️, tylko na przykład "Gdzie strumyk płynie z wolna" z podkładaniem naszych imion w "miejsce" harcerza⚜️, który wpadł w pokrzywy po pas, po pas. Infantylne? No może, ale mam fajne wspomnienia. Sentymentalne.

Gdy moje dzieci gdzieś jadą albo wracają autokarem, jest w nim cisza, bo większość (wszyscy?) w skupieniu wpatrują się w swój osobisty ekran. Niektórzy, zaopatrzeni są nawet w powerbanki. Tak na wszelki wypadek, żeby przypadkiem nie musieć patrzeć przez okno na nudne widoki albo nie musieć się nudzić podczas rozmowy z kimś.

W jednym z wywiadów Jerzy Kukuczka, opowiadał, że kiedy w Himalajach 🏔️🏔️🏔️zdarzała się tak zła pogoda, że przez dwa tygodnie nie dało się wyściubić nosa z bazy, to znajdujący się tam wspinacze bardzo wiele czasu poświęcali na wspólne śpiewanie (w dużym namiocie, który był jednocześnie stołówką): współprzebywali, poznawali się, nawiązywali przyjaźnie.

A co dziś robią himalaiści? No przede wszystkim, to muszą szukać dobrego neta, żeby dopieszczać swoich obserwujących w mediach społecznościowych.

A na koniec coś optymistycznego.
Gdy byłam mała i marudziłam na spacerze, że bolą mnie nogi i że już nie chcę iść, dziadek👨🏻‍🦳 nauczył mnie piosenki. Dobrze ją pamiętam, bo jest bardzo krótka i jest jedyną piosenką, jaką mnie nauczył kiedykolwiek. Ma takie słowa:

"Wędrowali szewcy przez zielony las
Nie mieli pieniędzy, ale mieli czas
Wędrowali rypcium-pypcium
I śpiewali rypcium-pypcium
Nie mieli pieniędzy, ale mieli czas"

Jest w niej też drobny element taneczny, którego nie mam jak tu zaprezentować, ale jak ktoś będzie zainteresowany, to mogę kiedyś pokazać 😁

Gdy zaczynaliśmy ją śpiewać i "tańczyć", od razu lepiej mi się szło.
I wiecie co? Ostatnio wykorzystałam ją jako ostatnią deskę ratunku na spacerze z moją córką. Okazuje się, że nadal działa!

Poszłam za ciosem: "Gdzie strumyk płynie ..." z podkładaniem imion braci. Działa!

No i hit: "Krakowiaczek jeden miał...". Nie dość, że śpiew, to jeszcze cwał, który powoduje, że wychodzimy na samo czoło stawki. Tylko ci starsi się wstydzą, że "krindż" - czymkolwiek ostatecznie jest. A tak naprawdę po prostu czują niepokój, że dziewczyny zostawiają ich w tyle :)

wrzucam zdjęcie z naszego spotkania. Przefiltrowałam je tak na retro, głównie dlatego, że jedna z uczestniczek założyła różowe dresy, które, na mój gust, jakoś okrutnie gryzły 🦷🦷🦷 się ze skrzypcami 🎻
Mogę też być przewrażliwiona 😜



Projekt sfinansowany z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki 10 000

Jeżeli jesteście ciekawi, co jest na zdjęciach i co to ma wspólnego z naszą jutrzejszą „Sobótką” (a może raczej Niedziel...
21/06/2025

Jeżeli jesteście ciekawi, co jest na zdjęciach i co to ma wspólnego z naszą jutrzejszą „Sobótką” (a może raczej Niedzielką 😁), to razem z Kady sołectwo zapraszamy jutro na „Świętojanki” g. 17-20 Świetlica Wiejska w Kadach; będzie wszystko: ogień, woda, wianki, poszukiwanie kwiatu paproci, tańce i śpiewanki, wiele warsztatów rodzinnych i konkurs z nagrodami. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Przygotowania do rodzinnej imprezy wiankowej w świetlicy wiejskiej w Kady sołectwo ruszyły pełną parą 💨.Wczoraj nasza me...
13/06/2025

Przygotowania do rodzinnej imprezy wiankowej w świetlicy wiejskiej w Kady sołectwo ruszyły pełną parą 💨.
Wczoraj nasza mentorka białego śpiewu i świętojańskich tradycji ludowych Katarzyna Barbara Andrzejowska 🎻przeprowadziła warsztaty w Kole Gospodyń Wiejskich w Sołectwo Kraśnicza Wola.
Gospodynie 👩👩‍🦰👩‍🦱👩‍🦳👱‍♀️👵👩‍🦲🙎‍♀️, i nawet jeden gospodarz, stawili się licznie. I dobrze się bawili. Bo biały śpiew, to śpiew dla przyjemności, bez martwienia się o fałszywe nuty 🎶i aplauzy publiczności 👏👏👏.
To dotykanie samego rdzenia naszej kultury, tradycji i tożsamości: głębokie sięganie w przeszłość i w głąb siebie.

Już niedługo zapraszamy do Świetlicy w Kadach na Noc Świętojańską z białym śpiewem w tle :)
12/06/2025

Już niedługo zapraszamy do Świetlicy w Kadach na Noc Świętojańską z białym śpiewem w tle :)

Adres

Bluszczowa 6D
Grodzisk Mazowiecki
05-825

Telefon

+48791810730

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fundacja Tu Liczy się Człowiek umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij