09/03/2026
⏰ Kierowany przez Radosława Sikorskiego resort Spraw Zagranicznych przez wiele kluczowych miesięcy po prostu abdykował i nie potrafił wskazać jednoznacznego stanowiska wobec sytuacji w 🇻🇪, 🇮🇷, 🇬🇱, propozycji udziału 🇵🇱 w Radzie Pokoju itp.
⏰ Odwrotnie, to Sikorski osobiście kompromitował nasz kraj będąc gościem swojego odpowiednika w 🇮🇳, Subrahmanyama Jaishankara po wizycie w 🇵🇰 i wypowiedziach na temat Kaszmiru.
⏰ Odkładane expose to popis klasycznej dla Sikorskiego bufonady, nawoływania do wojny wzorem swych przyjaciół z 🇬🇧, przytyków dla przeciwników politycznych i wielu fałszywych wniosków przeplatanych górnolotnymi frazesami.
⏰ Sikorski mówi więc w nadętym tonie o czekającej nas wojnie podając przykłady 🇩🇰, 🇫🇷, NATO i wspomina, że to 🇷🇺 wprowadziła na nowo konflikt zbrojny do Europy.
⏰ Sikorski nie pamięta widocznie wiosny 1999 roku, gdy to właśnie wojska (niby obronnego) sojuszu północno-atlantyckiego przez długie 3 miesiące podczas tysięcy nalotów atakowały niewinną ludność cywilną 🇷🇸 Serbii pod dętym pretekstem łamania praw człowieka.
⏰ Szef MSZ użył również znamiennej erystycznej frazy wywołując pewnie przestrach aspirującej części polskiego społeczeństwa: „musimy być przygotowani na konflikt jaki przeżywali nasi dziadkowie i pradziadkowie”. Opowiada o rosyjskich dronach, podpaleniach i prowokacjach, widzi niebezpieczeństwo przede wszystkim w internecie i szalejącej dezinformacji.
⏰ Zapomniał nieszczęsny o największej dezinformacji, której autorem był nie kto inny, jeno jego zastępca - niejaki MarcinBosacki
(były wieloletni współpracownik Gazety Wyborczej), który we wrześniu 2025 roku dokonał spektakularnej autokompromitacji rządu RP pokazując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zdjęcia zniszczonego domu w Wyrykach rzekomo zaatakowanego przez rosyjskie drony.
⏰ Jak w słynnym dowcipie o Radiu Erewań okazało się jednak, że dom zniszczyła rakieta wystrzelona z NATO-wskiego sojuszniczego samolotu.
⏰ W swoim expose Sikorski kontynuuje swoje bajkopisarstwo: gdyby 🇺🇦 wojnę przegrała, czołgi rosyjskie staną na granicy z Polską (np. w Medyce).
⏰ Zaniedbujący naukę geografii minister przeoczył najwyraźniej fakt znany uczniom klasy 4 szkoły podstawowej, że 🇵🇱 z 🇷🇺 już dawno graniczy, a wliczając jeszcze 🇧🇾 mamy pewność, że rosyjska broń może być rozmieszczana na granicy z Polską na długości grubo ponad 600 km bez potrzeby zdobyczy terytorialnych na Ukrainie.
⏰ Sikorski snuje prognozy w temacie: który to podmiot stanie się siłą nr 3 w globalnej rozgrywce o hegemonię po 🇺🇸 i 🇨🇳: 🇷🇺 czy 🇪🇺? Tak, szef polskiego MSZ serio rozważa tę frapującą problematykę, czy staczający się w ekonomiczną przepaść komunistyczny bankrutujący zaścianek może konkurować o światowe przywództwo z największymi gospodarkami świata.
⏰ Cieszy natomiast fakt zauważenia przez reprezentanta globalistycznych pseudoelit coraz silniejszego wpływu środowisk kontestujących członkostwo 🇵🇱 w 🇪🇺. Sikorski rzecz jasna nieudolnie manipuluje hasłem Polexit, ale już go używa – to jest znacząca zmiana jakościowa, której lekceważyć nie sposób. A ponieważ depozytariuszem Polexitu w parlamencie jest jedynie Konfederacja Korony Polskiej, jasnym jest, że znacząca część wystąpienia Sikorskiego była zwrócona właśnie przeciwko nam.
⏰ Manipulacji Sikorski użył w wystąpieniu wiele, ale jeden przykład jest wybitnie prymitywny: otóż dla szefa MSZ wyjście z UE oznacza automatyczne wprowadzenie ceł na towary w obrocie np. pomiędzy 🇵🇱, a 🇩🇪. Komu takie cła mogłyby w tym przypadku pomóc tego Sikorski już nie tłumaczy, bo pogrążyłby się jeszcze bardziej w swych odważnych ekonomicznych absurdach.
⏰ Sikorski powiela tradycyjne prounijne slogany, epatuje czczym pustosłowiem i naraża się na uśmiech politowania wskutek historyjki o sukcesach olimpijskich zawodników z krajów członkowskich 🇪🇺.
⏰ Co znamienne, obszerny fragment wypowiedzi Sikorskiego to pożyczka SAFE wiążąca Polskę na sztywno z 🇪🇺 do 2070 roku. To, że peany na temat tego kredytu przez kilkanaście minut w polskim sejmie wygłasza akurat minister Spraw Zagranicznych to mówiąc delikatnie nieporozumienie. To nie są kompetencje i zadania tego resortu, a Sikorski wszedł tutaj w buty szefów Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Finansów.
⏰ Zresztą sprawy obronności i bezpieczeństwa zajęły Sikorskiemu najwięcej czasu, co świadczy o oderwaniu się męża pani Applebaum od jego podstawowych zadań, jakimi winny być działania na rzecz wzmacniania tak delikatnej materii jaką jest, a właściwie stać się powinna polska dyplomacja.
⏰ Po dobrej godzinie wypowiedzi nie na temat, Sikorski poruszył w końcu kwestie spraw zagranicznych, lecz co szczególnie dziwaczne rozpoczął od komentarza na temat relacji 🇵🇱 z krajami Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Afryki, Ameryki Łacińskiej czy nawet Australii nie zatrzymując swego Argusowego oka nad sprawami dla Polski w dziedzinie współpracy międzynarodowej najistotniejszymi – tj. naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
⏰ Dodam, że niemal identycznie wybrzmiało poprzednie expose Sikorskiego wygłoszone kilka miesięcy temu.
⏰ Opowiada też minister o Palestynie, który to region dotknęła „katastrofa”. Sikorski oczywiście nie był w stanie wydukać z siebie tej najprostszej prawdy, że autorem katastrofy (czytaj ludobójstwa na ludności cywilnej) jest państwo 🇮🇱. To widać zbyt trudne i niepolityczne.
⏰ Pominięcie w wystąpieniu Sikorskiego relacji V4 (grupy Vyszegradzkiej 🇨🇿🇭🇺🇸🇰), jak również krajów Międzymorza czy też Bukareszteńskiej Dziewiątki to prezentacja jawnego lekceważenia naszych naturalnych i najbliższych partnerów zagranicznych – o tyle istotnych, że będących w stanie DŁUGOTERMINOWO budować relacje niezależnie od 🇩🇪, 🇪🇺 czy 🇷🇺. Celem służb dyplomatycznych 🇵🇱 powinna się stać rola REGIONALNEGO PRZYWÓDCY we wspomnianych wyżej międzynarodowych formatach. Zamiast tego mamy albo przemilczanie, albo jawne poniżanie naszych najbliższych partnerów (vide: 🇭🇺), zapoczątkowane jeszcze przez rząd Morawieckiego, a rozwinięte do absurdalnych rozmiarów przez obecne władze RP.
⏰ Wielka to szkoda, albowiem rzecz akurat dziś nabiera nadzwyczajnej aktualności wskutek słabości odwiecznych sojuszników zwracających się przeciwko Polsce. Tak, to właśnie polska dyplomacja winna poszukiwać okienka szans, które być może właśnie się pojawiło; skłócone z USA Niemcy zapadają się w sprowadzonej na własną ideologiczną prośbę gospodarczej recesji, natomiast 🇷🇺 wyczerpana wieloletnią wojną i z widokiem na teoretyczny zwycięski traktat pokojowy nie powinna być chętna do kompletnego wizerunkowego blamażu skutkującego oburzeniem znacznej części swoich elit.
⏰ Ogólnie: bardzo słabe, przydługie pro-unijne i pro-ukraińskie, ale niekoniecznie propolskie wystąpienie wicepremiera Sikorskiego, o czym najdobitniej świadczą słabe oklaski własnego obozu politycznego i delikatnie mówiąc niezbyt zachwycone miny premierów Tuska i Kosiniaka-Kamysza.
⏰ Sikorski do dymisji! Tylko !