01/06/2026
„Gala Laureaților 2026”, organizată de Direcția Învățământ Hîncești, a constituit un prilej de apreciere a muncii și perseverenței elevilor care au reprezentat cu succes instituția la olimpiadele raionale.În anul de studii 2025–2026, elevii gimnaziului au obținut rezultate deosebite la diverse discipline școlare, demonstrând un nivel înalt de pregătire și o implicare activă în activitățile de performanță.
Printre laureații ediției 2026 se numără:
Popușoi Mădălina, clasa a IX-a – Mențiune la Chimie, profesor Liliana Besleaga
Turcan Gabriel, clasa a IX-a – Mențiune la fizică, profesor Mămăligă Ion, mențiune matematică, profesor Galina Besleaga
Barcaru Andrian, clasa a IV-a – Locul III la Matematică, învățătoare Lilia Barcari
Varaniță Alexandra, clasa a IV-a – Locul II la Limba și literatura română, învățătoare Lilia Barcari
Prepeliță Gabriela, clasa a IX-a – Locul III la Limba franceză, profesor Postica Valentina
Tașcă Nicoleta, clasa a IX-a – Locul III la Limba engleză, profesor Liuba Agache și Locul III la Educația fizică, profesor Lăcustă Vasile
Robu Oxana, clasa a VII-a – Locul II la Educația plastică, profesor Gîrleanu Pantelimon
Macari Melissa, clasa a VIII-a – Mențiune la Științe, profesori Beșleaga Liliana și Mămăligă Ion
Mămăligă Victoria, clasa a VIII-a – Locul III la Geografie, profesor Natalia Girleanu
Cazanciuc Gheorghe, clasa a IX-a – Mențiune la Educația fizică, profesor Lăcustă Vasile
Rezultatele obținute confirmă preocuparea constantă a instituției pentru promovarea excelenței academice și pentru valorificarea potențialului fiecărui elev. Prin efortul comun al elevilor, profesorilor și părinților, gimnaziul continuă să se afirme printre instituțiile educaționale cu rezultate frumoase la nivel raional, obținând Locului I, nominalizată cu diplomă „Instituție cu activitate consecventă în promovarea performanței elevilor”.
Felicitări tuturor laureaților și întregii comunități educaționale a IP Gimnaziul „Anton Bunduchi” pentru această frumoasă realizare! 🏆🎓✨