25/05/2026
Sulaukę šilto ir gražaus pavasario Fabijoniškių skyriaus nariai leidosi į gana tolimą, bet turiningą pažintinę išvyką po Žemaitiją. Ekskursiją organizavo skyriaus narė Indre Lauciene, kuri yra kilusi iš šio regiono, kartu Mažeikių skyriaus pirmininku Pauliumi Auryla. Kelionė tapo puikia proga ne tik pabendrauti, stiprinti bendrystę tarp skyrių, bet ir geriau pažinti mūsų krašto istoriją, tradicijas bei iškilius žmones.
Pirmasis mūsų sustojimas buvo pas žinomą žolininkę, biomedicinos mokslų daktarę ir partijos narę Jadvygą Balvočiūtę. Ji šiltai priėmė ekskursijos dalyvius ir dalijosi sukauptomis žiniomis apie vaistinius augalus, jų naudą žmogaus organizmui bei įvairių arbatų poveikį sveikatai. Klausėmės įdomių pasakojimų apie tai, kokias žoleles verta rinktis skirtingais gyvenimo atvejais – peršalus, nusilpus ar tiesiog stiprinant organizmą. Įspūdį paliko ne tik didžiulė kompetencija, bet ir nuoširdus atsidavimas žmogui bei gamtai.
Vėliau lankėmės Viekšnių vaistinės muziejuje, kur susipažinome su senosios vaistininkystės istorija, apžiūrėjome autentiškus eksponatus ir išgirdome įdomų pasakojimą apie Viekšnių miestelio praeitį. Taip pat aplankėme Aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejų, primenantį apie šiame krašte gyvenusį išradėją ir vieną pirmųjų lietuviškos aviacijos pradininkų.
Kelionę tęsėme Sedoje. Sedos malūne ragavome tradicinės pusmarškonės košės ir dalyvavome įdomioje ekskursijoje po malūną. Jos metu buvo pasakojama Plechavičių giminės istorija, jos reikšmė Lietuvai, taip pat apie Sedos bažnyčią bei kraštui svarbius istorinius įvykius. Ypatingai jautriai prisimintas 1944 m. spalio 7 d. mūšis prie Sedos – tarpukario Lietuvos karininkų ir jų vadovaujamų Tėvynės apsaugos rinktinės savanorių kova su Raudonąja armija. Ši išvyka visiems paliko daug šiltų įspūdžių, prasmingų pokalbių ir dar kartą priminė, kokia svarbi yra mūsų istorijos, tradicijų ir bendruomeniškumo puoselėjimo dvasia.
Nuotraukos: Birute Vijeikiene, Diana Surgelė