20/05/2026
2026-05-20, LR Seimas
- 09:50 – einu link Užsienio reikalų komiteto posėdžio ir skaitau naujienas, kad įvesta tam tikra padėtis dėl oro pavojaus, tačiau Lietuvos teritorijoje jokie objektai nefiksuoti.
- 10:05 – perskaitytomis naujienomis pasidalinu su komiteto nariais.
- 10:06 – uždarame posėdyje pasirodo krašto apsaugos ministras Robertas Kaunas. Pradeda savo klausimo pristatymą.
- 10:15 – visi gauname „geltoną pranešimą“. Juokelių netrūko.
- 10:19 – į komitetą įeina kariškis, prieina prie KAM ministro ir, nespėjęs nieko pasakyti, iš komiteto išgirsta: „Sakyk garsiai, uždaras posėdis.“ Kariškis, labai linksmas, su plačia šypsena taria: „Ministre, galimas raudonas pavojus ir poreikis trauktis į priedangą.“
- 10:27 – raudonas pavojaus signalas (aš jo taip ir negavau). Juokelių mažiau, bet jų dar yra.
- 10:29 – įeina kariškis, pasikviečia KAM ministrą, prasideda judesys. Panikos nėra. Visi ramūs. Kažkas dar paklausia: „Tai einame į priedangą? Ką dabar darome?“
- 10:30 – pajudame į LR Seime esančią priedangą.
- 10:34 – pakeliui į priedangą lydime ministrą. Žurnalistai su kameromis lenda kartu.
- 10:35 – randu laisvą vietą, prisėdu. Kompiuteris su manimi – dirbu.
Žmonių pilna. Atėję randame jau esančius viduje. Kol sėdžiu, žmonės vis eina. Patalpa pilnėja tiek, kad praktiškai nebelieka vietos net stovėti. Ramu, be panikos, bet minčių visokių.
Daugiausia aplink moterys kalba apie vaikus bei darželius ir mokyklas. Yra ir nuogąstaujančių, kad nepasiruošta – nėra vandens ar dar ko nors, nors sėdime tik apie 10 minučių.
- 11:00 – LR Seimo pirmininkas Juozas Olekas informuoja, kad oro pavojus baigėsi ir galime išeiti.
- 11:05 – pradeda eiti žinutės, kad oro pavojaus nebėra.
Visą tą laiką bendravau su žmona. Ji visą laiką buvo arba ėjo Gedimino prospektu – jokios panikos, ramu, automobilių eismas nepakitęs, prie Vilniaus Simono Daukanto mokyklos moksleiviai vaikšto lauke.
Toliau – treniruotė. Niekas jos nenutraukė, viskas vyko įprasta tvarka.
Dukra – pirmokė. Po mokyklos aptarėme, kas įvyko.
Mokiniai dirbo su „Eduka“ programine įranga planšetiniuose kompiuteriuose. Kompiuteriai pradėjo leisti garso įspėjimo signalą (neklausiau, ar jų buvo keli).
Į klasę įėjo trečiokų mokytoja – mokytojos pradėjo kalbėtis dėl reikalingų tolesnių veiksmų.
Dukra ir klasė buvo informuoti, kad vyksta pratybos ir dabar vaikai mokysis, kaip elgtis tokiose situacijose.
Vaikai buvo paruošti, apsirengė ir išvesti į lauką. Į lauką – nes priedanga ne mokykloje. Tiksliau, mokykloje ji nėra paruošta, mokytojai neinformuoti, direktorė nežino, todėl mokytojai ėmėsi veiksmų, skirtų užtikrinti vaikų saugumą, ir vedė juos į artimiausią priedangą, esančią kitoje gatvės pusėje.
Vaikai nuvesti į rūsį. Susėdo ant čiužinių. Gavo žaidimų.
Panikos nebuvo – vaikams tai buvo savotiška „ekskursija“. Įdomu, kažkur išeina iš mokyklos. Tačiau buvo ir verkiančių, nesuprantančių situacijos.
Kiek supratau iš vaiko ir pokalbio su mokytoja, mokytojos buvo budrios ir atliko visus reikiamus veiksmus vaikų saugumui užtikrinti, už ką esu dėkingas. Nors buvo pripažinta, kad „lūpa virpėjo“, ir kai kurie vaikai suprato, kad emocijos ne visai pratybinės.
Laikai ir perfrazavimas gali minimaliai skirtis, tačiau esmės nekeičia.
Moralas
Tai buvo pratybos (džiugu, kad pavojaus Lietuvai ir jos gyventojams nebuvo), kurios, mano vertinimu, buvo labai pavėluotos.
Nesvarbu, ar tai realus, ar dirbtinai sukurtas pavojus – gyvenant ketverius metus šalia karinių veiksmų zonos ir turint sienas su agresoriais, tai buvo pirmas toks atvejis. Kodėl pirmas? Geras klausimas.
Džiugu, kad tai įvyko dabar, o ne realaus pavojaus metu.
Tokios situacijos niekada nebus idealios. Bet kuriuo metu, esant bet kokio lygio grėsmei, susidursime su iššūkiais. Svarbu juos modeliuoti, svarbu matyti klaidas ir problemas, kurias, kol dar turime laiko, galime taisyti, tobulinti ir bandyti jų išvengti.
Paveiksliukas: „ChatGPT“ daviau užduotį: „Sukurk paveiksliuką pagal šios dienos Lietuvoje naujienas apie oro pavojų.“
Panašu, kad programėlė irgi ne iki galo suprato, kas vyksta:
- Oro pavojaus signalizacija? Greičiau – pranešimai.
- Sekite informaciją oficialiuose šaltiniuose. Kokiuose?
a) LT72 – neveikė. Tiksliau, nieko netransliavo ir jokios informacijos nepateikė. „Puikiai“ įsisavinti mokesčių mokėtojų pinigai. Nieko tokio – valdžia įmes dar antrą tiek ir gal pradės veikti.
b) LRT – o ką jie? Girdėjau, kad gerą serialą rodė. Ir daina nebloga buvo:
„And now, the end is near...“
- Garso įspėjimo sirenos mieste? Ne, negirdėjau. O jūs?