01/06/2026
Včera jsme se při pietních aktech na příbramském hřbitově, březohorském hřbitově a u Pomníku vdov a sirotků zastavili, abychom si připomněli jednu z nejtragičtějších událostí v dějinách našeho města – důlní katastrofu na Dole Marie. Stala se 31. května 1892 a zahynulo při ní 319 horníků a záchranářů.
Za čísly v kronikách se skrývají lidské osudy. Stovky mužů, kteří se už nevrátili domů. Stovky žen, které během jediného dne ovdověly. A skoro tisíc dětí, které přišly o své tatínky 💔
Děkujeme panu faráři Robertovi Cieszkowskému a perkmistrovi Cechu horníků a hutníků Emilu Kuchařovi za jejich slova, která ke vzpomínce na oběti přidala i vzpomínku na ty, kdo zůstali. Poděkování patří také příbramským a březohorským hornickým spolkům, hasičům, baráčníkům, městu a dalším, kteří dlouhodobě pečují o hornické tradice, a pomáhají tak uchovávat paměť na události, které formovaly Příbram i její obyvatele.
Zdař Bůh ⚒️