14/11/2022
Vážení spoluobčané,
znepokojuje nás, jak a jaké informace ohledně se dostávají na veřejnost ceny tepla.
Pokud byly na pracovním jednání 08. 11. 2022 uvedeny správné ceny za teplo, které budou. od 1. 12 2022 v navýšených zálohách na 1350 Kč/GJ bez DPH (tedy 1485 Kč včetně DPH), pak je nemožné, aby nová cena byla 386 Kč/GJ bez DPH (424,60 Kč včetně DPH), jak je některými a někde říkáno a řadou občanů přijímáno.
Měli byste vědět, že 386 Kč/GJ, resp. 424,60 Kč je pouze cena, která bude placena firmě EKOENERGY MORAVIA s.r.o. za využití jejích kotlů a jejich obsluhu. Tato cena nezahrnuje cenu peletek, dopravu, el. energii apod. Proto byla celková cena pro konečného spotřebitele od 1. 12. 2022 stanovena na 1350 Kč, resp. 1485 Kč.
ALE POZOR! Cena pro koncového spotřebitele ve výši 1350 Kč, resp. 1485 Kč byla stanovena z původní částky 212,86 Kč bez DPH (tedy 234,15 Kč včetně DPH) firmě EKOENERGY MORAVIA s.r.o. za využití jejích kotlů a jejich obsluhu. Při požadované a předběžně ústně dohodnuté ceně na mimořádném zasedání zastupitelstva města dne 8. 11. 2022 (proto, aby se v této topné sezóně opět topilo) v částce 386 Kč/GJ, resp. 424,60 Kč nutno předpokládat, že cena pro koncového zákazníka ještě vzroste a to cca o rozdíl ceny, který činí min. o 200 Kč nad avizovanou cenu 1350 Kč, rep. 1485 Kč. Aby cena nerostla stále vzhůru nezbývá než doufat, že peletky nebudou nadále zdražovat.
Dále byste měli vědět, že doplatek ve výši 518.908 Kč, který je požadován firmou EKOENERGY MORAVIA s.r.o. za vícenáklady a vystavené faktury po splatnosti, také nemůže zaplatit nikdo jiný než koncový spotřebitel, neboť je to doplatek za již spotřebované teplo z minulých měsíců (březen 2022 – říjen 2022).
Nejsme zastupiteli za polovinu Rokytnice, jsme zastupiteli celého města. Nebylo by proto správné se domnívat, že Město bude platit pouze za některé občany. Lidem topícím ve vlastním kotli také nebude město nic přidávat na úhradu zvýšených nákladů na topení a ohřev teplé vody.
Určitě byste měli vědět, že přístup obnovení dodávek za jakoukoli cenu, který byl některými deklarován, není přístup Město ROH. Naopak přístup našeho sdružení je, aby se neplatilo to, co se nemusí, proto jsme v rámci jednání o ceně navrhli přezkum oprávněnosti účtování částky 386 Kč/GJ, resp. 424,60 Kč cestou energetického regulačního úřadu (ERÚ) s tím, že pokud by byla částka neoprávněně vysoká, došlo by k vrácení části peněz nad částku, kterou by ERÚ stanovila jako přiměřenou. Tedy k vrácení určité části z platby ze strany Ekoenergy Moravia vám, koncovým spotřebitelům, a tím by došlo ke zlevnění celkové ceny za GJ dodaného tepla.
Toto nejsou sice tak hezky vypadající informace, ale realita, se kterou je lepší se setkat ihned než za pár týdnů či měsíců, kdy by takové setkání bylo bolestivější jak pro vás, tak vaši peněženku.
Město ROH – Rozum, Odvaha, Hrdost