23/01/2025
Vážení občané Opatovic nad Labem,
v posledních dnech jste měli možnost zaznamenat několik článků o nákupu vozu pro Obecní policii Opatovice nad Labem. Asi jste nepřehlédli ani komentáře a diskuze pod těmito články. Nevíme, jak uvedené reakce hodnotíte vy, ale nám je z nich smutno. A to zejména protože jsou z větší části negativní nebo posměšné vůči naší obci.
V roce 2023 nám byl na srpnovém zasedání zastupitelstva obce předložen návrh na koupi vozu pro obecní strážníky. Tohoto výběrového řízení se zúčastnila pouze jediná firma R.S.Car a.s. s vozem americké značky Dodge Durango Pursuit. Zastupitelé se ve valné většině rozhodli tento americký vůz nezakoupit. Při tomto hlasování se pan starosta Ing. Pavel Václav Kohout zdržel, aby pak v únoru 2024 bez vědomí všech zastupitelů vyhlásil nové výběrové řízení. Nabídka firmy R.S.Car a.s. se samozřejmě ve výběrovém řízení znovu objevila a následně byla panem starostou vybrána jako vítězná.
Na dotaz, z jakého důvodu bylo i přes nesouhlas zastupitelů toto auto pořízeno, se nám dostalo od pana starosty jednoduché odpovědi, že při schvalování rozpočtu na rok 2024 bylo s koupí auta počítáno. Tedy rozumějme tomu asi tak, že když už koalice (Opatovice podle vás + SNK Opatovic a Pohřebačky) v rozpočtu finance schválila, proč by si pan starosta nemohl takové auto pořídit.
Otázek okolo pořízení vozu je více.
Když bylo v rozpočtu schváleno na pořízení nového vozu 1 600 000 Kč, proč pořizovací cena byla 1 936 000 Kč? Jak bude vůz vytížen dvěma pracovníky v rámci osmihodinové pracovní doby? Kolik bude stát obec roční provoz nového vozu? Jaký je stav původního vozidla a jak bude dále využito?
A navíc věděli jste, že koalice dala panu starostovi pravomoc jednoduše řečeno k provádění jednotlivých rozpočtových opatření až do výše 5 000 000 Kč? Takovou pravomoc nemá ani leckterý primátor velkého města. Možná jste zaslechli i tvrzení, že kdyby nedošlo ke zrušení nelegálně zvolené rady obce, byl by pan starosta pod větší kontrolou. Koaliční většina si ho zvolila a je na ní, aby si ho uměla ohlídat. Pravomoc starosty je přesně definována v zákoně. Další případná úprava pravomocí ve prospěch starosty je rozhodnutím zastupitelstva, tedy v našem případě rozhodnutím koalice. Pokud má někdo v koalici pocit, že pan starosta nekoná, jak by měl, má koalice možnost ho vyměnit.
Co se bude dít dál? Koupí si pan starosta např. pro účely reprezentace limuzínu jako primátor města Ostravy? Bude potřeba, aby takové auto mělo zabudovanou lednici na šampaňské? Až se zase budete ptát, proč není to či ono. Zřejmě proto, že jsou priority někde jinde.
Dovolte nám na závěr důležitou otázku na vás, milí spoluobčané. Mávnete nad tím vším rukou nebo vám to není lhostejné?