12/09/2025
Vyjádření Společně pro Neratovice (SpN) ke změnám ve vedení města Neratovice
Na zářijovém zasedání zastupitelstva města došlo ke změnám ve složení městské rady. Zastupitelé odvolali místostarostku Janu Hanslíkovou a dva dosavadní radní Marka Duchoslava a Tomáše Matějku.
Po tomto kroku se na internetu a sociálních sítích objevila řada dezinformací, zavádějících výroků a útoků, na které musíme reagovat.
Hlavním důvodem, proč jsme k tomuto kroku přistoupili, je dlouhodobý nesoulad s odvolanými členy rady a paní místostarostkou v otázkách vedení města. Vedení města musí fungovat jako sehraný tým, pracovat musí všichni členové, nejen jeho část. Zatímco jsme se snažili hledat řešení pro negativní situace ve městě, bývalí koaliční partneři nám házeli klacky pod nohy, řadu projektů zdržovali či přímo blokovali.
Jeden z příkladů je nepříjemnost v podobě uzavřeného zimního stadionu. Jedná se o pochybení více subjektů, městského úřadu i předchozího nájemce. Paní místostarostka Hanslíková, pod níž spadala oblast sportu, byla o situaci na zimním stadionu informována již na jaře loňského roku. Přesto nepodnikla jediný krok, který by uzavření zimního stadionu předešel. Když situace dospěla do bodu uzavření stadionu, snažili jsme se najít východisko pro vyřešení alespoň základních problémů v řádu několika týdnů. Tak, aby více než 200 členů hokejového oddílu Buldoků, stovky hobby hokejistů i dětí z neratovických škol mohlo absolvovat bruslařskou sezónu na domácím stadionu. Místo podpory ze strany členů Speciál a Mise při hledání východiska, jsme se dočkali setrvalého odmítavého postoje najít řešení, doplněné o výhrůžky týkající se osobní odpovědnosti.
Pod vedením paní místostarostky, za podpory odvolaných členů rady, rovněž docházelo k stále většímu zadávání městských akcí privátním subjektům. A to přesto, že v Neratovicích velmi dobře funguje Společenský dům, tedy městem vlastněná společnost pro pořádání kulturních a společenských akcí. V průběhu působení paní místostarostky začaly tradiční akce jako Masopust či Svatobarborský vánoční jarmark provozovat soukromý subjekt.
Za absolutní ztrátu důvěry lze označit situaci, kdy bývalá místostarostka vyjednávala se soukromou agenturou o předání pořadatelství Salónu Neratovice v roce 2026. Bez informování vedení města či konzultace s koaličními partnery, začala připravovat vyvedení největší neratovické akce mimo město na soukromý subjekt.
Takové jednání je pro nás absolutně nepřijatelné a je jedním z mnoha důvodů, proč jsme se rozhodli vypovědět koaliční smlouvu, odvolat místostarostku a s ní spřízněné radní.
S novými členy koalice jsme se shodli na neobsazení funkce neuvolněného místostarosty, kterou jsme proto rozhodnutím zastupitelstva zrušili. Město tímto krokem ušetří více než milion korun za rok.