24/05/2026
Skvělý rozhovor a tradičně skvělý Daniel Stach . Odkaz na rozhovor v komentáři. 👇
Jasně. Jednoznačně. K věci. Historik Timothy Snyder ani jednou nechodil kolem horké kaše.
Timothy Snyder je jedním z nejvýraznějších intelektuálů současnosti. Myslím, že hodně proto, že pojmenovává věci, tak jak je vidí. Zcela na rovinu.
Od Timothyho Snydera jsme mj. slyšeli:
- „Svět se rozpadá“
- „Trump i Putin prohrávají velké války“
- „Sadopopulismus nahrazuje americký sen noční můrou“
- „Donald Trump si myslí, že je bůh“
- „Volby v USA: budou podvody a zastrašování“
- „Viktor Orbán je pro Donalda Trumpa mentor“
- „USA prohrály válku v Íránu, ale nemůžou to přiznat“
- „Rusko prohrává válku na Ukrajině“
- „Trump je služebník ruského režimu“
- „Donald Trump je Putinova velká naděje“
- „Předání moci v Rusku není naše věc“
- „Válka na Ukrajině je koloniální válka“
- „Nemůžete dělat slušnou politiku bez pravdy“
- „ČR by rozhodně měla mít svobodná veřejnoprávní média“
- „Protesty jsou na Západě velmi podceňované“
- „Svoboda znamená, že mám představu, co je dobré“
- „Zlo je popírání toho, že existuje dobro“
- „Empatie je nezbytná pro dobrou politiku a svobodu“
- „Ukrajinci nám koupili čas a dali nám šanci“
- „Radši věci dělám, než když o nich mluvím“
- „Svoboda znamená, že vám na něčem záleží“
A řadu dalších výroků. Všechny si můžete na ČT24 pustit v neděli v 11:05. A záznam celého rozhovoru je samozřejmě pro vás na webu v češtině (www.hydeparkcivilizace.cz) i v angličtině (www.hydeparkcivilization.com) a také v podcastových aplikacích.
Člověk s ním nemusí souhlasit, ale Timothy Snyder nutí k přemýšlení. Nutí podívat se na věci jinak, někdy i „jen“ jasněji a bez hledání složitých zákulisních důvodů a souvislostí. Jindy naopak člověk pochopí kontext, který zůstával skrytý.
Osobně si cením jeho schopnosti kombinovat historii a současnost. Najít v minulosti paralely a ponaučení pro současný svět. Díky tomu, jak říká, můžeme lépe reagovat, protože víme, co se stane.
A já mohl během rozhovoru reagovat i díky výborné rešerši, o kterou se už u druhého rozhovoru postarala Michaela Uherková. Třetí je s nositelkou Nobelovy ceny 🙂
Jsem moc rád, že v České republice vám můžeme nabídnout rozhovory s některými z nejvýraznějších postav současnosti. To není ani trochu samozřejmost. Díky tomu můžeme víc přemýšlet a to nás posouvá dopředu.
Děkuji moc, že jste s námi.