09/08/2024
Bortící se systém zdravotnictví nebo podezřelé odvolávání ředitelů domovů pro seniory těsně před blížícími se volbami. Podle kandidáta na jihomoravského hejtmana Břetislav Štefan (Sociální demokracie/SOCDEM) dovedlo současné vedení kraje sociální i zdravotní oblast na pokraj krize.
Dění v Jihomoravském kraji se podle vás v posledních čtyřech letech zastavilo. Co je největším problémem?
Poslední čtyři roky pod vedením koalice Spolu, Pirátů a Starostů byly promarněným časem. Kraj se nikam neposunul a současné vedení se chlubí projekty, které jsou výsledkem práce Sociální demokracie. Např. nákupem nových vlaků. Tyto úspěchy jsou však výsledkem práce sociálních demokratů z minulých let. Současná koalice kromě chaosu, který způsobila v sociální oblasti a zdravotnictví, nemá žádné výsledky.
Můžete uvést příklad nekompetentnosti současného vedení?
Jasným příkladem je situace kolem S-centra v Hodoníně. Hejtman a pirátská radní pro sociální věci se rozhodli neopravit poničenou budovu po tornádu a místo toho plánovali nové zařízení v Rohatci. To ale nikdy nevzniklo. Po třech letech nečinnosti se krajské vedení vrátilo k plánu opravy, ale mezitím byli původní zaměstnanci propuštěni a klienti přemístěni do jiných zařízení a budova zchátrala. To je kromě nekompetence i jasným příkladem absence sociální politiky a pomoci nejzranitelnějším skupinám obyvatel.
Vadí vám i situace v krajském zdravotnictví. Jaké problémy spatřujete tam?
Situace je kritická. Po neúspěšné snaze o praktickou privatizaci nemocnic a tím i omezení dostupnosti zdravotní péče, přibývají další problémy. Nemusíme chodit daleko. Nemocnice Boskovice je před personálním kolapsem. Kraj místo rázného řešení, tedy převzetí nemocnice od města a její stabilizace, nezvládá řídit ani svoje vlastní. Výsledkem je postupné omezovaní některých oddělení a přechod na LDN.
Kraj kritizujete také za nedostatečnou péči o seniory. Co se děje v této oblasti?
I zde je bohužel situace alarmující. Během posledního roku bylo odvoláno několik ředitelů krajských zařízení určených pro péči o seniory. Tato odvolání probíhala často pod nátlakem a byla spojena i s věkovou diskriminací. Ostatně, svolávali jsme kvůli tomu i mimořádné zastupitelstvo. Nic se bohužel nezměnilo, domovy musí fungovat s provizorním vedením a stále nemají své ředitele či ředitelky.
Jaké jsou vaše plány pro zlepšení situace?
Sociální demokracie vždy stála na straně lidí a střední třídy. Jako starosta brněnské Líšně denně řeším problémy lidí a obce, což mi dává důležitou zkušenost, jak být blízko občanům. Chci tuto zkušenost přenést na krajskou úroveň a vrátit Jihomoravský kraj na správnou cestu. Konkrétně je naším cílem zlepšit zdravotní péči, stabilizovat sociální služby a zahájit výstavbu nových domovů pro seniory. Musíme zastavit nespravedlivé propouštění zaměstnanců a bojovat proti diskriminaci. Jsme připraveni vrátit kraj na správnou cestu a zajistit, aby všichni občané měli přístup ke kvalitním službám. O to se postarám!