СТРУМСКО

СТРУМСКО Един добър квартал на Благоевград

Моля ви, помогнете на Вани.Всяка помощ ни приближава до лечението, което може да спаси живота му. Ако не можете да помог...
04/03/2026

Моля ви, помогнете на Вани.

Всяка помощ ни приближава до лечението, което може да спаси живота му. Ако не можете да помогнете финансово, моля споделете нашата история. Понякога едно споделяне достига до човека, който може да спаси живот.

Благодаря от сърце на всеки, който ще подаде ръка.

https://www.facebook.com/share/p/1APbwrzYpa/

СПЕШНО! Помогнете на Вани да живее

Мили хора,

Пиша ви като майка, която се страхува да не изгуби детето си.

Остра лимфобластна левкемия. Това е тежката диагноза, която моето 5-годишно момченце получи на 01.03.2026 г. Вместо да сложа мартеничка на ръчичката му, чух думите, които преобърнаха живота ни.

Синът ми Вани е само на 5 години. Той е дете с аутизъм и още от двегодишен водим ежедневна борба – терапии, специалисти и много усилия, за да му помогнем да се развива. Мислех, че това е най-тежкото изпитание за нашето семейство.

Но на 15.02.2026 г. Вани колабира и падна в ръцете ми. Това беше момент, който никоя майка не трябва да преживява. От този ден животът ни се превърна в болници, изследвания и страх.

Днес сме в Турция, където лекарите ни дават реален шанс за лечение. Но цената на този шанс е 180 000 евро – сума, която е напълно непосилна за нашето семейство.

Като майка мога да понеса всичко, но не и мисълта, че може да загубя детето си. Всеки ден гледам как Вани се бори и се моля да има шанс да живее и да порасне.

Моля ви, помогнете на Вани.

Всяка помощ ни приближава до лечението, което може да спаси живота му. Ако не можете да помогнете финансово, моля споделете нашата история. Понякога едно споделяне достига до човека, който може да спаси живот.

Благодаря от сърце на всеки, който ще подаде ръка.
🌐Може да дарите с карта, PayPal, ApplePay, GooglePay, Revolut
https://pavelandreev.org/bg/campaign/speshno-da-spasim-vani-5-g
🌐Банка:Allianz Bank
IBAN:BG73BUIN95611000742763
BIC:BUINBGSF
Получател:
Фондация Павел Андреев
Основание:
Иван Иванов Симеонов
🌐Включете се в онлайн базара на платформата
https://www.facebook.com/groups/pavelandreevbggroup/?ref=share
🌐 Последвайте ни и в Instagram
https://www.instagram.com/pavelandreevorg

03/02/2026
03/02/2026

Преди ...

22/11/2025
Благоевград с най-скъпия БОКЛУК в България!Следва Ново УВЕЛИЧЕНИЕ !КЪДЕ Е ЗАРОВЕНО "КУЧЕТО" ?      През 2024 и 2025 г.  ...
13/10/2025

Благоевград с най-скъпия БОКЛУК в България!
Следва Ново УВЕЛИЧЕНИЕ !

КЪДЕ Е ЗАРОВЕНО "КУЧЕТО" ?

През 2024 и 2025 г. сметките за извозването и събирането на битовите отпадъци в Община Благоевград, както се казва, стигнаха до небето . И като гледам накъде вярват нещата , това ще продължи и през 2026 г. , ако общинските съветници на Благоевгряд не покажат червен картон на кмета М.Байкушев.
Аз и досега не мога да разбира – как е можело през 2020 г. , например, по време на управлението на кмета Румен Томов, цената за събирането и извозването на 1 тон боклук да е била 204.87 лв. , въпреки че тогава битовите отпадъци са се извозвали на разстояние 105 км. до депото в гр. Костинброд, а днес тази цена да бъде 662 лв. при условие, че боклукът на града се се извозват до сметището край с. Бучино, т.е. на около 15 километра разстояние?.
Аз не мога да разбира също, как е можело по време на управлението на предходния кмет Илко Стоянов стойността на този вид услуга да е била около 220 лв., а днес, през през втората година от мандата на г-н М.Байкушев , събирането и извозването на 1 тон боклук да стигне до астрономическата си стойност от 662 лв. на тон, постижение, което е
НАЙ-ВИСОКАТА ЦЕНА ЗА ТОН БОКЛУК В БЪЛГАРИЯ.

За мен огромните разлики в разходите за събирането и извозването на боклука в София /144 лв/тон./ , в гр.Симитли -94 лв./тон , а в Благоевград /662 лв./тон / означават ,че общинската политика в това отношение на кмета М.Байкушев е тотално сбъркана.
Тя, според мен, е и доказателство, че повече от четвърт век, общината няма визия за нейното перспективно развитие, въпреки, че и за децата от детската градина е видно, че градът ни повече от всякога има нужда от промени, които да го наредят до съвременните еталони в това отношение.
До кризата с боклука в София се стигна, след като частните фирми решиха да вдигнат цената за събирането и извозването на тон боклук от 144 лв. колкото е сега , на 200-220 лв. с уго-ворката обаче, че тази цена няма да се променя до 2031 г. Кметът на столицата Васил Терзиев атакува искането на частните фирми с аргумента, че тази цена е немотивирана и ог-рабва общината.
В Благоевград обаче не частните фирми ограбват гражданите, а кметът на общината, тъй като сегашната цена за 1 тон боклук от 662 лв., си е чист рекет.

ЦЕНАТА НА БЕЗСРАМИЕТО
През 2017 г. в коментар за в.“Труд“, тогавашният кмет на Община Благоевград Атанас Камбитов казва, че тогава годишно Благоевград е генерирал 38 000 тона боклук, а разходите за събирането и извозването му до новото депо на Разлог, струвало на общината 12 милиона лева.
Днес, осем години по-късно , кметът г-н М.Байкушев ,твърди, че количеството смет, което генерират гражданите и фирмите в Благоевград и общината е... 16 000 тона., т.е. два пъти и половината по-малко от 2017 г., но извозването на това двойно по-малко количество до сметището край с.Бучино, ни струва отново 12 милиона лева. Недоволен от това кметът е решил да предложи на Общинския съвет тези разходи през 2026 г. да стата 21 000 000 лв., т.е 9 милиона лева милиона повече от 2025 г..
Тази малка справка показва, че или кметът лъже безсрамно за разходите по извозването на това количество боклук или се опитва отново чрез поредното вдигане на таксата за смет, общинското предприятие „ЧИСТОТА“ да покрие разходите на всички губещи общински структури -фирми и предприятия , чийто числен персонал надмина 500 души.

ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ НАПРАВИ ОБЕКТИВЕН ФИНАНСОВО-
ИКОНОМИЧЕСКИ АНАЛИЗ НА РАЗХОДИТЕ ЗА БОКЛУКА
ЗА ПЕРИОДА 2019 -2025 г. ИЛИ НЕ ТРЯБВА?
Разбира се, че трябва. Дори е задължително тъй като в
петък / 10.10.2025 г./ общинският съветник и председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски” Димитър Урдев, огласи на дадена от него пресконференция по темата за съби-рането и извозването на боклука от общинското мега предприятие „Чистота“ в Благоевград, данни според мен , бяха шокиращи.
Казвам това, защото в София цената за събирането и извоз-ването на един тон боклук за тази година е 144 лв/тон, в гр.Симитли е 94 лв/тон , а за същата тази услуга община Благоевград плаща на своето общинското предприятие „Чистота“ по ... 662 лв. на тон, което, според общинският съветник Д.Урдев, , си е чист рекет към нас, жителите на община Благоевград.
В събота /11.10.2025 г. /, ден след пресконференцията, кметът Методи Байкушев контрира твърденията на общинския съветник и заяви, че всички финансови отчети са били публични и прозрачни, а атаките на Д. Урдев били чиста политическа инсинуация, която целяла да го компрометира, тъй като цената, която плащала Община Благоевград на общинското си предприятие „Чистота“ за извозването на 1 тон боклук е била 165.80 лв., а не 662 лв. както твърди общинският съветник .
Казаното от кмета М.Байкушев щеше да бъде вярно, ако той не беше пропуснал часовете по умножение и деление в началното училище. Иначе щеше да знае , че за тези събрани и превозени общо 15 555 тона боклук , при цена от 165.80 лв./тон , общината е следва да плати на своето ОП“Чистота“ сумата от 2 579 000 лв., а не 11 905 000 лв..
Но след като вече го е направила, това обстоятелство задължава кмета и общинските съветници – ясно и мотивирано да отговорят пред нас, гражданите на Благоевград,
1.
КОЙ Е ИЗЛАПАЛ РАЗЛИКАТА ОТ 9 300 000 ЛЕВА,
събрани от наложените ни астрономически от кмета М. Байкушев данък сгради и такса смет ?.
2.
165.80 лв./тон ли струва събирането и извозването на един тон боклук, както твърди кметът М. Байкушев, или 662 лв./тон, както твърди общинския съветник Димитър Урдев?
3.
В коя хипотеза е възможно -с персонал от 50-60 души, бившето общинско предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“ в Благоевград до 2023 г. да се е справяло с боклука при цена между 140 и 190 лв. на тон, а на създаденото през 2024 г. от кмета М.Байкушев Общинско предприятие “Чистота“ с персонал от близо 500 души , да не му стигат дори 662 лв. на тон, т.е. три пъти повече?
4.
Защо , според кмета услугата сметосъбиране и сметоизвозване в София може да струва 144 лв/тон., в гр. Симитли -94 лв./тон, а в Благоевград тя трябва да е 662 лв. на тон с искането му да стане още по-скъпа?
5.
Колко души са ангажирани реално в сметосъбирането и сметоизвозването на боклука в Благоевград и какво „чистят“ и „извозват“ останалите 400-450 "експерти", "специалисти" и не знам какви още, които са на хранилката , наречена ОП“Чистота“?
6.
Докога с приходите от данък сгради и такса смет, ние данъкоплатците ще трябва издържаме всичките 15-16 губещи общински фирми и общински предприятия в Благоевград?
7.
Защо , например, събирането и извозването на боклука в Благоевград не бъде предоставено , да речем, на Община Симитли и по този начин разходите за събирането и извозването на боклу-ка да слязат до нивото на тези в Симитли, или в София , да речем?

Задавам тези въпроси, защото ако продължаваме да мълчим , това значи ,че … продължа-ваме да приемаме рекета и унижението като норма. В случая става дума за пари, за много пари от нашите данъци и такси, която кметът си мисли, че са негови. Тези въпроси са знак,че
ИМА НЕЩО МНОГО, АМА МНОГО СБЪРКАНО, ОТНОСНО
СЪБИРАНЕТО И ИЗВОЗВАНЕТО НА БОКЛУКА В БЛАГОЕВГРАД
И НЕ Е ВЪЗМОЖНО ДА СЪЩЕСТВУВАТ ДВЕ ИСТИНИ,.
и най-лесният начин да бъде доказано това , е още този месец Общинският съвет на Благоевград, вместо да се скатава зад унизителната си роля на служебен параван на кмета, да състави комисия с участие на общински съветници от всички партии и партийки, която да направи съпоставка в цените за събирането и извозването на боклука до сметището в с. Бучино през мандата на всеки от предходно кметувалите кметове на Об-щина Благоевград – Атанас КАМБИТОВ / 2012г. – 2019г./ , Румен ТОМОВ / 2019 г.-2021 г./, Илко СТО-ЯНОВ / 2021г. – 2023 г./ и настоящия Методи Байкушев / 2023 / и да установи
КЪДЕ Е ЗАРОВЕНО "КУЧЕТО", т.е. КОЙ ЛЪЖЕ В СМЕТКИТЕ
И КОЙ КАЗВА ИСТИНАТА ЗА БОКЛУКА НА БЛАГОЕВГРАД?

===========================================

12/03/2025

Струмско в цветове

25/12/2024
21/07/2024
19/07/2024

Е-79

04/07/2024

VI СОУ "Иван Вазов"

Разпети петък в Струмската черква.
03/05/2024

Разпети петък в Струмската черква.

Address

Благоевград Струмско
Blagoevgrad
2703

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when СТРУМСКО posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to СТРУМСКО:

Share